I. Książki:
1. "Chłopiec, kret, lis i koń" - Charlie Mackesy.
W tym przypadku nie wiem, czy pierwsza była książka, czy niezwykły film, który zdobył Oscara w 2023r. w kategorii: Najlepszy krótkometrażowy film animowany.
W moje ręce trafiła książka graficzna opatrzona przemyśleniami kilkorga przyjaciół.
"Najwspanialszym przejawem wolności jest to, że sami decydujemy o tym, jak się zachowywać."
"- Wyobraź sobie, dokąd byśmy zaszli, gdybyśmy się tak nie bali."
"Prosząc o pomoc, wcale się nie poddajesz. Przeciwnie, pokazujesz, że nie chcesz się poddać."
2. "Biały mustang"
Znów po latach sięgnęłam po szkolną lekturę i odświeżyłam sobie indiańskie podania. Kto pamięta, jak według rdzennych mieszkańców Ameryki, powstał człowiek? - Jak trudno było złapać białego mustanga i po co Ostry Wiatr go potrzebował? Jak skończyła się historia pięknej Hanuaute, która nie chciała za męża żadnego wojownika, tylko samego Ducha Lasu? Te i inne opowiadania spisał najsłynniejszy polski Indianin Sat -Okh, czyli Stanisław Supłatowicz.
3. "Saga o ludziach lodu" -osadzona w Norwegii i innych krajach Skandynawii opowieść o Silje Arngrimsdotter, której losy splatają się z rodem Ludzi Lodu - mitycznej, zamkniętej społeczności mieszkającej pośród gór i obdarzonej magicznymi mocami oraz mroczną przeszłością. Wysłuchałam dwa pierwsze tomy, czyli "Zauroczenie" i "Polowanie na Czarownice".
Czy ktoś zna? I przeczytał wszystkie 47 tomy?
4. "Oczy Mony", której autorem jest historyk sztuki - Thomas Schlesser i opowiada o tym jak kochający dziadek chce wygrać z czasem i pokazać swojej wnuczce świat sztuki.
II. Filmy;
1. "Strefa interesów" - tuż za murem Auschwitz toczy się normalne życie. Kwitnie i owocuje ogród, jest basen ze ślizgawką, w którym dzieci bawią się w czasie upalnych dni, jest dzika rzeka, po której można pływać kajakiem i bujna zieleń lasu. Dom komendanta jest doskonale zorganizowany i pedantycznie czysty. Tylko czasem słychać jakieś niepokojące dźwięki dobiegające z obozu. Film otrzymał 2 statuetki Oscara za 2023 w kategorii najlepszy film międzynarodowy i dźwięk. Bardzo przejmujący. Scenariusz powstał na kanwie powieści Martina Amisa
2. "Ultima Thule" - po stracie ojca Bartek ( Jakub Gierszał) trafia na szetlandzką wyspę, gdzie miejscowy farmer daje mu pracę i pozwala zamieszkać w opuszczonym domu. Wyspa staje się dla młodego podróżnika spokojnym portem, gdzie może nabrać sił i wydobrzeć.
3. "Mała Syberia" komedia z platformy Netflix, adaptacja książki o tym samym tytule Antti Tuomainnen. W małej, fińskiej, miejscowości przy granicy z Syberią o dźwięcznej nazwie Hurmevaara spada meteoryt. Miejscowy pastor Joel przeżywa kryzys wiary. Mieszkańcy wiedzą, że meteoryt może być warty nawet milion Euro i sciągnąć do miasteczka turystów i pieniądze. To budzi w nich najgorsze rządze. Joel, jako były żołnierz sił pokojowych, staje na straży w miejscowym muzeum wojny, by uchronić znalezisko. Mała Syberia
Filmy dla najmłodszych:
4. "The Minecraft Movie" z pewnością spodoba się fanom, ale jeśli ktoś nie zna i nie gra, to niekoniecznie. Obejrzałam ze względu na dzieci.