piątek, 11 sierpnia 2023

Odważ się na sukces - Ruben Gonzales

    Czasem sama siebie zaskakuję wyborem lektury. Za oknem upalny sierpień a ja czytam: Odważ się na sukces, Rubena Gonzalesa - saneczkarza, który brał udział aż w 4 zimowych olimpiadach: w Calgary 1988, Albertville 1992, Salt Lake City 2002 i Vancouver 2010r.




I choć nie jest to biografia, to dzięki tej książce zrozumiałam, dlaczego inni ludzie właśnie je czytają? Poznając życiorys wybitnych osobistości, można odkryć ich drogę do sławy i sukcesu - wskazówki, które dla wielu mogą stać się ważne i uświadomić, że nikt nie rodzi się wielki, że to jest droga, którą się wybiera, i że największą wspólną ich cechą jest wytrwałość.

Ruben Gonzales wraz z rodziną przyjechał do Stanów Zjednoczonych z Argentyny w wieku 6 lat. Na początku przebywając między rówieśnikami czuł się odrzucony z powodu braku znajomości języka angielskiego. Dzieci w tym wieku bywają okrutne. Mimo to, z biegiem lat, siłą woli i ciężkiej pracy osiągnął to, o czym zawsze marzył.

Poniżej kilka inspirujących cytatów:

Eleanor Roosvelt powiedziała, że " bez twojej zgody nikt nie jest w stanie sprawić, abyś poczuł się gorszy".

"Nie pozwól, aby cudza opinia stała się dla ciebie prawdą. Ludzie mali podcinają skrzydła osobom dążącym do sukcesu, ponieważ uważają to za jedyny sposób, aby samemu lepiej wypaść. Ci, którym brak pewności siebie, zawsze czują się zagrożeni, gdy inni próbują osiągnąć w życiu coś wielkiego. W efekcie robią wszystko, żebyś poczuł się gorszy. Gdy ludzie zaczynają z ciebie szydzić, powinieneś się cieszyć, bo to oznaka, że możesz dokądś zajść. A jeżeli nikt cię nie krytykuje, to zapewne niewiele robisz."

"Arystoteles powiedział, że stajemy się tym, co regularnie wykonujemy. Za każdym razem, gdy stawiasz czoło strachowi, stajesz się odważniejszy. W każdym przypadku, gdy powstrzymujesz się od rezygnacji, jesteś wytrwalszy. Im większą wytrwałość wykazujesz w obliczu przeciwności, tym bardziej lubisz siebie i szanujesz."

"Jeśli marzenie nie jest twoją obsesją, poddasz się przy najbliższych trudnościach. Nikłe pragnienie prowadzi do marnych wyników, bo człowiek składa broń, gdy tylko pojawiają się problemy z realizacją marzenia."

"Zapisując cele, tak naprawdę zapisujesz scenariusz wydarzeń, które rozegrają się w przyszłości."

"Zmienne warunki stwarzają szansę na zabłyśnięcie, gdyż w przypadku zmian jest tak, że kto pierwszy się dostosuje, ten wygrywa". 

"Jestem panem swojego losu. Jestem kapitanem swojej duszy." William Henley

"Jeśli wierzysz, że możesz coś zrobić cokolwiek by to było, zacznij to robić. W działaniu jest magia, moc i wdzięk". Johann Wolfgang von Goethe

I takie ostatnie, luźne refleksje. Sportowcy podczas przygotowań do wielkich wydarzeń sportowych wykonują katorżniczą pracę. To jest budowanie wewnętrznej i zewnętrznej odporności i siły. Jeśli uda się im zapanować nad myślami, w tym nad pozytywnym myśleniem skierowanym na sukces, to ciało poddaje się temu, podąża za  zamiarami i osiąga wyniki. Otaczanie się ludźmi, którzy są wspierający dodatkowo wzmacnia w drodze do osiągnięcia zamierzonego celu. Książka jest budująca, posiada wiele wartościowych cytatów sławnych ludzi, od podszewki ukazuje pracę sportowca. Niektórzy nazwaliby ją "hurraoptymistyczną", ale jeśli potrzebujesz takiego właśnie wzmocnienia i przypływu pozytywnej energii, to polecam.


Poniżej sierpniowe spacerki...







16 komentarzy:

  1. Lubię czytać biografie (czy ogólnie literaturę faktu), bo interesują mnie ludzkie losy, wspólnota pewnych przemyśleń i postaw. Czyli osoba nie musiała odnieść sukcesu, żeby mnie zachęcić :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czytasz biografie przeciętnych ludzi? Bardzo mnie zaciekawiłaś. Możesz podać tytuły? Literatura faktu dotyczącą wydarzeń historycznych, czy współczesnych? Jakie wartości wnosi ta literatura do Twojego życia?

      Usuń
    2. Czytam biografie różnych ludzi, nie o każdym da się powiedzieć, że odniósł sukces w sensie jaki nakreśliłaś (nie znam tego pana, ale wierzę, że odniósł sukces, skoro tak piszesz). Jak już może zwróciłaś uwagę, na serie pytań nie odpowiadam, zamiast bycia przesłuchiwaną wolę rozmowę :)

      Usuń
    3. Myślę, że obecnie jest znany głównie ze swoich wystąpień jako coach i trener personalny. Co nie zmienia faktu, iż wspiera rozwój i inspiruje wielu ludzi.
      Nie wydaje mi się, że na swoim blogu tworzę atmosferę przesłuchania. :) Przecież nikomu w oczy nie świecę, nie biję, nie krzyczę. Jeszcze. 😄 Nie, no żartuję. Poprzez swoje pytania chcę podtrzymać rozmowę.

      Usuń
  2. No lo conocía pero me parece interesante. Te mando un beso.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja chyba bym nie sięgnęła po tę książkę. Biografie sportowców raczej mnie nie interesują

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zakwalifikowałabym tej książki jako biografii. A jaka w takm razie by Cię zainteresowała?

      Usuń
  4. Oprócz biografii lubię także wywiady-rzeki, bo z nich można wiele wyczytać między wierszami.
    Kiedyś natknęłam się na zdanie, które daje do myślenia - sukcesem dla wielu jest przetrwać kolejny dzień...
    jotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to prawda... Dziękuję za komentarz. Ciekawi ludzie mają ciekawe życie. A jeśli pojawiają się problemy, należy szukać rozwiązania i pomocy. Pozdrawiam, miłego dnia.

      Usuń
  5. Lubię tego typu książki i od czasu do czasu po nie sięgam, bo zawsze coś w nich znajdę.
    Jeżeli mają formę poradnika, to najpierw szybko zapoznaję się z całą publikacją, a potem wracam do fragmentów, które szczególnie przekłuły moją uwagę.
    Popieram -" nikt nie rodzi się wielki, że to jest droga , którą się wybiera, że najważniejsza jest wytrwałość"
    Jednak myślę, że musi być zalążek, tego sukcesu i jakiś impuls, który pomaga wybrać kierunek by bez reszty zaangażować się w działanie.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poszukiwania są niezwykle ważne. Autor proponuje, aby wybrać się gdzieś na odludzie i tam pobyć ze sobą samym. Wiem jednak, że nie dla wszystkich jest rzeczą oczywistą w którym kierunku się rozwijać. Ważny jest spryt i zapał. Można powiedzieć, że pan Gonzales sam stworzył sobie reprezentację kraju, który reprezentował w saneczkarstwie. W książce zwierzył się, że wymarzył sobie udział na olimpiadzie. Upór i samodyscyplina sprawiły, że szukał rozwoju i sposobów na realizajcę swego celu.
      Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Właśnie takie indywidualne "smaczki " bardzo lubię.
      Kiedyś w jednym z wywiadów Philip Zimbardo opowiedział o chorobie z dzieciństwa. Miał 6 lat, gdy znalazł się na wiele tygodniu z innymi dziećmi odizolowany w szpitalu. To musiało być bardzo trudne przeżycie, bo rodzice nie mogli go odwiedzać, a wiele z odizolowanych dzieci umierało. I w tej trudnej sytuacji on zauważył, że miłe słowo, komplement zjednywało opiekującą się nimi pielęgniarkę, a poprzez wymyślanie atrakcyjnych zabaw rozweselających chore dzieci, stał się ich niekwestionowanym przywódcą i to było tym "zapalnikiem" dzięki któremu zainteresował się potem psychologią.
      Pozdrawiam

      Usuń
    3. To niezwykle ciekawa postać, znana głównie ze swoich eksperymentów społecznych. Mi najbardziej spodobał się jego projekt: Heroic Imagination Project (Projekt Bohaterskiej Wyobraźni), szukanie i wspieranie pozytywnych postaw, a nie biernej obserwacji. Musze o tym poczytać . Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam.

      Usuń