"Niektórzy mogą żyć z dala od natury, a niektórzy nie" (Gdzie śpiewają raki, D. Owens) - to pierwsze zdanie, które przeczytała mała dziewczynka i które ją zachwyciło. W powieści mała Kya opuszczona przez rodziców i rodzeństwo uczy się od natury jak sobie radzić na bagnistych terenach Karoliny Północnej. Opisy urzekającej przyrody to ogromny atut tej książki oraz filmu na jej podstawie wyprodukowanego przez Netflix.
Zdjecia pochodzą z wystawy Orchid Show w Chicago Botanic Garden
Posiłkując się Wikipedią, cytuję:
"Zwolennicy prawa naturalnego uznają je za wspólne wszystkim kulturom. Ma ono łączyć wszystkich ludzi oraz – pomimo wielu różnic kulturowych – zakładać pewne wspólne zasady postępowania. Według jego zwolenników jest trwałe i nie zmienia się pośród zmian historycznych, zmieniających się poglądów i obyczajów. Prawa tego nie można człowiekowi odebrać, bo oparte zostało na jego naturze. Broni ono ludzkiej godności, określa fundamentalne prawa i obowiązki człowieka. Jako podstawowe prawa wymienia się: prawo do samoposiadania, prawo własności, prawo do utrzymania życia, prawo do owoców pracy."
W naturze nie ma rozgraniczenia co jest dobre, a co złe. Organizmy żywe kierują się instynktem przetrwania oraz przystosowania do zmieniającego się otoczenia. Te instynkty pozwalają im przetrwać we względnej równowadze.
Natura doskonale poradzi sobie bez człowieka, ale człowiek bez natury nie ma szans...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz