poniedziałek, 13 maja 2024

Hózhó








Wiosna b.r, Batavia IL.
 Stado bizonów z Fermilab powiększyło się o 12 nowych osobników.

***

Jak wiecie mam ogromną ilość zainteresowań. Właściwie to nigdy nie wiadomo o czym będzie kolejna notka. ;) Dziś chciałabym napisać o duchowości. Jest wiele jej odmian, tak wiele, jak wiele jest ludzi, gdyż człowiek jest istotą duchową i nawet, jeśli twierdzi, że w nic nie wierzy, to nadal wierzy (wierzy, że nie wierzy - taki paradoks ;), bo przecież dowodów na to co czuje nie ma. Wychodząc z tego założenia można powiedzieć, że każdy z nas jest w pewnym sensie wędrowcem przez swoje życie. Bywa, że z powodu wielu trudnych wydarzeń pobłądzimy. Czasem nasze drogi się spotykają, a niekiedy odbijają w całkiem inne strony. Zdarza się, że w godzinie szczerości mamy okazję posłuchać czyjejś opowieści o życiowych doświadczeniach, zmaganiach oraz spotkanych ludziach. Może nam się to przydać w dalszej podróży, a może nie... 

Dla plemiona Navajo bycie pięknym oznacza zupełnie coś innego niż dla ludzi Starego Świata. Piękno to nie tylko obraz, który widzimy. Pięknym, można stać się dzięki prawdomówności prawomyślności i takimże działaniu. Uważa się, że ludzie mogą niszczyć siebie, zachowując się, mówiąc i myśląc w sposób dla nich nieodpowiedni - niezgodny z tym co czują i myślą. Pogląd plemienia Navajo na świat jest holistyczny i uporządkowany, a wszystko jest ze sobą powiązane i zwarte w całość. W ich filozofii każdy fragment wszechświata zawiera cały wszechświat jest stworzony z sieci relacji i procesów, które podlegają ciągłym zmianom.

Hózhó to słowo pochodzące z języka Navajo i tłumaczone jest często jako równowaga i piękno.  Słowo Hózhó odnosi się do filozofii, religii  i tradycyjnej sztuki. Uważa się, że harmonia neutralizuje i eliminuje zło. Według legendy nauki Hózhó zostały przekazane plemieniu Navajo przez mityczną Kobietę z Białej Muszli.

Zdjęcie z netu

Hózhó kładzie nacisk na rozwój ciała, umysłu i duszy. Propaguje pielęgnowanie relacji społecznych i szacunek do wszelkiego stworzenia. To sposób na życie, jak i styl bycia. To ścieżka praktyk i zarazem cel, którym jest stan dobrego samopoczucia. W związku z czym, najstarsi z plemienia Navajo są idealnymi wzorami do naśladowania.

Jakie cechy posiadają ludzie praktykukący Hózhó? -To ludzie pewni siebie, a jednocześnie delikatni, mądrzy lecz nie wywyższający się, inteligentni lecz nie pozbawieni uczuć. Navajo wierzą, że bez wewnętrznej równowagi nie jesteśmy w stanie stworzyć udanych relacji z innymi. Jeśli osoba nie posiada wewnętrznej harmonii rozumianej jako równowaga między przeciwnościami, obwinia całe swoje otoczenie o własne niepowodzenia i negatywny stan emocji. Winni są: politycy, przywódcy religijni, przełożeni, koledzy i współpracownicy - tylko nie ona sama.

Porada Hózhó: 

Jeśli sprawy nie układają się pomyślnie, to weź kilka głębszych oddechów i poproś swojego Boga/Źródło/Swoje Wyższe Ja o pomoc i rozwiązanie trudnej sytuacji. Odpowiedź przychodzi zawsze. 

***

Zdjęcia - niezwykły zapis obrazów, wrażeń i przeżyć. W wakacje róbcie ich jak najwięcej. One przypominają nam ulotne chwile. Poniższe pochodzą z Arizony i Wielkiego Kanionu Kolorado.









środa, 8 maja 2024

Szkoła średnia w USA

 To ostatnie dwa tygodnie w high school. Przed nami graduacja. Dziś kilka migawek ku pamięci.



Przy okazji chciałabym zdementować plotki i obalić stereotypy. Powszechnie uważa się, że szkolnictwo w Stanach jest na niskim poziomie, jednak opinia ta jest według mnie krzywdząca i spowodowana  różnicami pomiędzy systemami.  Przykładowo w Polsce szkolnictwo publiczne na poziomie ponadpodstawowym, za wyjątkiem szkół specjalistycznych, przygotowuje do dalszej edukacji w sposób ogólny, w USA co roku wraz z konsultantem wybiera się ścieżkę kariery: mam tu na myśli wybór przedmiotów obowiązkowych i fakultatywnzch zgodnie z zainteresowaniami młodego człowieka. 
Za zajęcia sportowe (nie zwykły WF/gimnastykę) trzeba czasem słono zapłacić i poświęcić na nie nawet do 3-4 godziny dziennie. To bardzo dużo i jeśli ktoś chce mieć wysoką średnią, to musi podejmować właściwe decyzje. Pamiętajmy jednak, że za wybitne osiągnięcia w sporcie można otrzymać stypendium na wyższe uczelnie.



Jeśli chodzi o przedmioty fakultatywne, to  do wyboru są artystyczne związane z muzyką, teatrem, filmem, reklamą, jak również różnego rodzaju zajęcia plastyczne.
Z zawodowych: informatyka, ekonomia, prawo, zajęcia przygotowujące do zawodów medycznych, nauczyciela, mechanika, itp. itd.



Dziś wróciłam z koncertu finałowego, na którym rodzice czwartoklasistów (tj. seniorów) byli   uhonorowani różyczką. I jestem pewna, że zarówno nauczycielom, jak i rodzicom zakręciła się łezka w oku. Poniżej zamieściłam utwór zagrany przez orkiestrę symfoniczną z high school. Mój syn gra na wiolinczeli.

 
Teraz będą subiektywne ochy i achy, bo to naprawdę fajna młodzież jest. Wielu z nich pracuje i uczy się. Często wybierają przedmioty, które są na poziomie collegu, tak by poprawić średnią i ułatwić sobie start na wyższe uczelnie. Zdarza się, że podczas wakacji zdobywają zawód na poziomie technika, aby podnieść kwalifikacje i móc zarobić na studia. Tych zajęć mają naprawdę wiele. Jakoś tak szybko wyfruwają z gniazd... 





wtorek, 7 maja 2024

Atlas zbuntowany i filozofia Ayn Rand

 Wyobraźcie sobie, co by się stało, gdyby nagle wybitni naukowcy, artyści i przedsiębiorcy -  ci, co jak mitologiczny Atlas dźwigają ziemski glob i popychają świat do przodu, pod wpływem panującego systemu i decyzji politycznych, zbuntowali się i zwolnili silniki świata? A nawet zechcieli zbudować równoległy świat oparty o własne zasady funkcjonowania - wolnego rynku - swobodnego przepływu dóbr i usług, jasnych zasadach współpracy bez wyzysku. 

Taki scenariusz zaproponowała Ayn Rand w swej wybitnej książce pt.: "Atlas zbuntowany", która wierząc oficjalnym źródłom, w 1991 r. była drugą, najbardziej poczytną książką w Stanach Zjednoczonych, zaraz po Biblii. 



Akcja książki i trzy-częściowego filmu na jej postawie, rozpoczyna się w sytuacji, kiedy w USA szaleje kryzys gospodarczy i rząd próbuje temu zaradzić. Podejmuje jednak decyzje odbierające wolność i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej - prawa i swobody obywatelskie kurczą się, a obowiązki, nakazy oraz ustawy je regulujące, a także biurokracja rozrastają. Nomenklatura się zmienia. 

Główną bohaterką powieści jest Dagny Taggart - współwłaścicielka linii kolejowej. Poznajemy ją w sytuacji, gdy  ratuje rodzinny interes, - odbudowuje zniszczone tory kolejowe i nawiązuje współpracę z innowacyjnym przedsiębiorcą i twórcą nowego stopu metalu - Hankiem  Rearden'em. Ich wizja przyszłości jest spójna. W tym czasie z życia publicznego  zaczynają znikać wpływowi ludzie. Tajemniczym sprawcą ma być John Galt.

 Poglądy Ayn Rand, znanej również jako: Alice O'Connor i Alisa Zinovyevna Rosenbaum - Żydówki rosyjskiego pochodzenia ukształtowały przemiany zachodzące w bolszewickiej Rosji, w tym kolektywizacja i nacjonalizacja własności prywatnej. Po rewolucji jej ojciec właściciel apteki został zdegradowany do zwykłego pracownika. Obserwowała jak nieudolne zarządzanie marnuje dorobek jej rodziny. Ayn Rand ukończyła historię i filozofię na uniwersytecie w Piotrogradzie, a kiedy jako studentka scenopisarstwa otrzymała propozycję wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, skorzystała z niej i nigy już do Rosji nie wróciła. 

Jest znana ze swego libertarianizmu i filozofii obiektywizmu.

Libertarianizm - za PWN,  (fr. libertaire, łac. libertas – wolność) – zbiór doktryn i filozofii politycznych uznających wolność jednostki za nadrzędną wartość. Oznacza to położenie nacisku na swobodę zrzeszania się i podejmowania wszelkich interakcji międzyludzkich. Libertarian łączy niechęć do władzy odgórnej jako konceptu. 

Obiektywim - filozofia zaproponowana przez Ayn Rand zakładająca,  że rzeczywistość istnieje niezależnie od świadomości, człowiek ma z nią bezpośredni kontakt  poprzez percepcję i jest w stanie osiągnąć wiedzę przez formowanie konceptów i induktywną logikę. Właściwym moralnym celem życia ludzkiego jest podążanie za własnym szczęściem (racjonalnym interesem własnym), jedyny systemem społecznym, który jest spójnym z tą moralnością jest kapitalizm oraz idei laissez-faire. Rolą sztuki jest przemiana metafizycznych idei  w fizyczną formę  tj. dzieło sztuki – które człowiek może pojmować i odpowiadać na nie emocjonalnie. 

Sama swoje poglądy zawarła w kilku punktach:

1. Metafizyka - określająca i zajmująca się zagadnieniem bytu,

2. Epistemologia - rozsądek,

3. Etyka - interes własny,

4. Polityka - kapitalizm,

5. Estetyka - uniwersalizm, romantyzm.

Znana jest również z krytyki altruizmu:

"Nauczono ludzi, że największą cnotą nie jest zdobywać, lecz dawać. Nie można jednak dać coś, czego przedtem nie stworzono. Tworzenie poprzedza rozdawanie – inaczej nie byłoby co rozdawać. Potrzeba twórcy poprzedza potrzebę każdego potencjalnego beneficjenta. A jednak uczą nas podziwiać powielacza rozdającego dobra, których nie wyprodukował i stawiać go ponad człowiekiem, który ich przysporzył. Sławimy dobroczynność. Wzruszamy ramionami w obliczu osiągnięć."

Powielała  mit "self-made man'a" - tego, który osiągnął sukces i bogactwo dzięki własnym wysiłkom, w szczególności jeśli rozpoczął swoje życie bez pieniędzy, edukacji i wysokiego statusu społecznego. Jest człowiekiem, który "sam się stworzył".

Czy spotkaliście się już z tą autorką? 

Co myślicie o jej poglądach?


środa, 1 maja 2024

Anderson Japanese Garden

Z okazji majówki zapraszam Was do Anderson Japanese Garden w Rockford, IL.
To najpiękniejszy ogród japoński w jakim miałam przyjemność być.

Ogród jest świetnie rozplanowany: na 12 akrach można zobaczyć  strumienie, wodospady, połączone krętymi ścieżkami zaułki z ławeczkami, drewniane pagody, półokrągłe mosty, rzeźby i lampy. Wszystko inspirowane Dalekim Wschodem. W stawach tętni życie: ryby koi można karmić odpowiednio przygotowaną karmą, są tam również żółwie, gęsi i kaczki, słychać odgłosy żabich zalotów. Od ponad dziesięciu lat Anderson Japanese Garden uznawany jest za jeden z najpiękniejszych ogrodów japońskich w Ameryce Północnej.
Co ciekawe, Japończycy tworząc swoje ogrody, wzorowali się na ogrodach chińskich. Według założeń ogród japoński ma naśladować naturę:

-kamienie symbolizują niezłomność i trwałość przyrody,

-woda to życie - często zastępowana jest przez biały żwirek lub piasek (formuje się na ich powierzchni fale i okręgi naśladujące wodę),

-zieleń jest tematem przewodnim, natomiast kwiaty:  w tym rododendrony, azalie, magnolie i wiśnie stanowią barwny akcent, 

- powietrze wypełnia wszystko: trawy i liście drzew poruszają się na wietrze.  Liście klonu japońskiego, liście bambusowe i prześwietlone gałązki drzew   są delikatne i zwiewne.