Biskość rzek była istotna, gdyż umożliwiała budowę kanałów nawadniających i okresowe zalewanie terenów pod uprawę. Jak wiadomo w suchym klimacie nawadnianie pól było koniecznością. Prócz tego mieszkańcy Sumeru trudnili się hodowlą zwierząt, handlem (przez Mezopotamię przechodziły najważniejsze szlaki handlowe, m.in. do Indii i Chin), wyrabiali naczynia ceramiczne oraz dokumentowali poczynania swojej społeczności i władców.
Najstarsza forma pisma pochodzi właśnie z Mezopotamii. Podczas badań wykopaliskowych odkryto gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym. Niektóre z nich pochodzą nawet z IV tys. przed naszą erą.
A tutaj płaskorzeźba przedstawiająca Szamasza ( boga słońca), Enlila (boga wiatru i powietrza) oraz Baala (boga burzy). W starożytnej Mezopotamii wierzono w wielu bogów (politeizm).
Obelisk z Kodeksem Hammurabiego - zawierający przepisy prawa cywilnego i karnego.
To jest Lammasu - skrzydlaty byk z ludzką głową, opiekuńczy duch strzegący pałacu i tronu Sargona II.
Uzbrojeni wojownicy pilnowali tronu władcy.
Osiągnięcia Sumerów w matematyce i astronomii po dziś dzień budzą respekt.
Kolejną, nie do końca odkrytą, tajemnicą jest starożytny Egipt. Cywilizacja, która rozwinęła się równolegle w dorzeczu Nilu, którego coroczne, regularne wylewanie zapewniało rozwój rolnictwa. Rzeka umożliwiała także żeglugę i transport materiałów budowanych, drewna, rud metalu (rzemiosło) oraz handel. Dla wielu zagadką są hieroglify, które podobnie jak pismo klinowe, nie każdy potrafi odczytać. Zadziwia nas również budowa piramid, która nawet w dzisiejszych czasach przy użyciu najnowszych osiągnięć technicznych nie byłaby łatwa.
Poniżej kolekcja sztuki starożytnego Egiptu
Na czele państwa stał oczywiście faraon. Pan i władca zjednoczonych państw:
Górnego i Dolnego Egiptu.
W Egipcie również wierzono w wielu bogów, wyróżnić można najważniejszą triadę, do której należeli: Horus, Ozyrys i Izyda.
Gra planszowa "wąż".
Zwierzęta, którym oddawano cześć to koty, sokoły, byki, ibisy, kobry, żuki, mangusty, pawiany, krokodyle.
I jeszcze niezidentyfikowane bóstwo z uszkodzonym nosem. Zawirowania polityczne, religijne i liczne podboje charakteryzowały się niestety dewastacją bezcennych dóbr.
W połowie IV wieku p.n.e., za panowania Cyrusa II powstało Imperium Persów. Mocarstwo dominowało w Azji Mniejszej blisko dwa stulecia.
Poniżej rzeźba przedstawiająca Ksersesa I (sprawował rządy w 485 - 465 p.n.e.). Na Bliskim Wschodzie często przedstawiano władcę jako bóstwo, stąd skrzydła, pióra, uszy oraz tułów należący do byka.
Poniżej rzeźba przedstawiająca Ksersesa I (sprawował rządy w 485 - 465 p.n.e.). Na Bliskim Wschodzie często przedstawiano władcę jako bóstwo, stąd skrzydła, pióra, uszy oraz tułów należący do byka.
I znów charakterystyczne dla Persów głowy byków.
I jeszcze perski skrzydlaty lew.
Odwiedziliście ze mną The Oriental Institut of the University of Chicago