Słucham, oglądam, orientuję się, ale chyba nigdy nie będę pisać o polityce. Dlaczego? -A dlatego, iż uważam, że politycy są jak kukiełki i trochę mnie śmieszy dyskutowanie o lalkach, które tańczą jak ktoś im zagra. Najciekawsze jest zawsze to, co się dzieje poza sceną, mam tu na myśli lalkarzy - kuglarzy wyższego szczebla. Tych którzy pociągają za sznurki. Nikt ich wcale nie musi znać i oglądać. Ogłaszają sobie zmiany, np.: na Światowym Centrum Ekonomicznym, a jeden czy drugi polityk wysłany w delegację, łyka zarządzenia jak młody pelikan. Bo to nie sejm czy senat poszczególnych państw, ale forum pisze teraz dyrektywy na przyszłość.
Na stronie głównej www Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) wyjaśnia i wymienia plusy i minusy zjawiska pieniądza cyfrowego:
https://www.weforum.org/agenda/2022/08/what-are-central-bank-digital-currencies/
Według CBDC tracker już 119 krajów pracuje nad wprowadzeniem tego pieniądza.
CBDC (Control Bank Digital Currency) będzie pieniądzem skonsolidowanym emitowanym i zarządzanym przez bank centralny danego państwa.
Jak zmieni się życie przeciętnego obywatela?
-Według założenia ma mieć takie same cechy jak gotówka;
-Ma pomóc Bankowi Centralnemu kontrolować popyt, podaż, a przez to wpływać na poziom inflacji.
-CBDC ma być bardziej efektywne: ma się poprawić szybkość i skuteczność płatności;
- Ma być bezpieczne- posiadać wiele zabezpieczeń;
- Zapobiegać przestępstwom finansowym: praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu wspierania terrorystów. .
- Wszystkie transakcje mają być rejestrowane;
- Skoro wszystkie mają być monitorowane, to może wiązać się to z zagrożeniem prywatności (państwo będzie mieć wgląd w to ile wydajesz, na co i gdzie);
- Każda transakcja ma być opodatkowana, nawet płatności, które wcześniej nie były, np. drobne opłaty za usługę, napiwki;
- Inwigilowanie przez państwo może się skończyć blokowaniem podejrzanych kont bankowych do wyjaśnienia zarzutów.
Póki co do wprowadzenia CBDC potrzebna jest odpowiednia infrastruktura oraz zmiany prawne, które mogą być kosztowne i czasochłonne.
Pionierami w tej technologii stały się: Chiny, Indie, Australia, Bahamy, Jamajka, Tunezja i Nigeria. W Europie badania nad tą walutą są prowadzone w Szwecji, w Wielkiej Brytanii ma być wprowadzona w 2025 roku.
W USA FED (Federal Reserve) ogłosił, że płatności cyfrowe mają zadebiutować w lipcu tego roku. Pewnie będzie sporo zamieszania.
Tych zmian się nie zatrzyma. One już są wdrażane. Co więcej, nie można się bać fali zmian, trzeba ją poznać i nauczyć się z nią płynąć. W przeciwnym razie fala może nas zalać, bo dosięgnie nas wcześniej czy później. -To jest pewne. Czy jesteś na nie otwarty/otwarta? Dla Ciebie to zmiany na lepsze, czy się ich obawiasz?
Po tych wszystkich jakże przyziemnych wiadomościach... Dla odprężenia
ZAPRASZAM NA SPACER
Jak można przejść obojętnie widząc taki ogród? No nie sposób! Cyk ku pamięci.