Popularne stały się miejsca, gdzie można je spotkać i usłyczeć charakterystyczne odgłosy. Pracownicy niektórych parków proponują edukacyjne: "cicada safari"/"cicada walk" - taki edukacyjny spacer jest możliwy np. w pobliskim arboretum. Cykady pojawiają się często w sąsiedzkich rozmowach, social mediach w postaci memów i zdjęć, a także w formie żartu lub niezwykłej pamiątki.
poniedziałek, 27 maja 2024
Inwazja cykad
Popularne stały się miejsca, gdzie można je spotkać i usłyczeć charakterystyczne odgłosy. Pracownicy niektórych parków proponują edukacyjne: "cicada safari"/"cicada walk" - taki edukacyjny spacer jest możliwy np. w pobliskim arboretum. Cykady pojawiają się często w sąsiedzkich rozmowach, social mediach w postaci memów i zdjęć, a także w formie żartu lub niezwykłej pamiątki.
piątek, 24 maja 2024
Wakacje. Podejmowanie decyzji
Trudno uwierzyć, ale u nas już są wakacje. Mój syn skończył właśnie high school. Teraz czekają go studia.
Pierwszy raz byłam na takiej uroczystości. Rodziny usiadły na trybunach. Młodzież weszla na salę ubrana w togi i czapki absolwenta. Później był hymn państwowy odśpiewany przez szkolny chór, następnie The Pledge of Allegiance oraz uroczyste przemowy wyróżnionych uczniów i nauczycieli.
Rozdanie dyplów zakończyło tradycyjne rzucenie tych kanciastych czapek w górę - zupełnie tak jak na filmach. "Moje życie to film, a ja jestem głównym jego bohaterem, hehe." 😉
Córcia natomiast skończyła rok szkolny w przedszkolu. Zakończenie roku w preeschool odbyło się w plenerze. Był piknik, więc każdy coś przyniósł do jedzenia, była też wspólna zabawa na placu zabaw - to się chyba wszystkim bardzo podobało: i rodzicom, i dzieciom.
Ciągle się zastanawiam nad podjętymi wyborami i nieustannie przybywają nowe. Też tak macie? Jedne są życiowe (tak jak kierunek na studia - u syna), inne prozaiczne - odwieczne i nieśmiertelne: co na obiad? 😄 W związku z czym dziś napisałam właśnie o tym.
Znalazłam kilka technik ułatwiających podejmowanie decyzji należy do nich:
1. Rzut monetą - prosta metoda polegająca na przypisaniu wartości do obu stron monety i losowaniu między nimi. Sprawdza się zwłaszcza przy okazji podejmowania mniej ważnych decyzji.
2. Prokrastynacja - jeśli wybór przysparza nam trudności, to warto się z tym przespać, odczekać, przemyśleć i nie podejmować wiążących decyzji ad hoc.
3. Why so serious? -Dlaczego tak poważnie? Niekiedy, aby podjąć właściwą decyzję należy się zdystansować.
4. Spojrzenie na przyszłość z perspektywy przeszłości. Właściwe decyzje to takie, które nas rozwijają. Jeśli zatem nie uczymy się na błędach i ciągle popełniamy te same, to okazuje się, że krążymy w kółko. Posłużę się przykładem drogi, która prowadzi na szczyt. Często wznosi się jak spirala ku górze. Czas wspinania wydłuża się w czasie, ale sama wędrówka nie jest aż tak uciążliwa.
5. Połączenie z wyższym ja - medytacja, spojrzenie w głąb siebie lub zawierzenie swoich spraw Bogu.
6. Kwadrat Coveya
7. Architekt wyboru - osoba, która świadomie wpływa na wybory innych. Ta strategia często sprawdza się w handlu. Polega ona na przykład: na wystawieniu towaru, który chcemy sprzedać na wysokości oczu klienta, aby zwrócił na niego uwagę w pierwszej kolejności.
8. Często nie zdajemy sobie sprawy i w codziennym życiu wybieramy opcję domyślną oddając, tak naprawdę, własne decyzje w obce ręce (zaznaczamy subskrypcję programu, aplikacji, albo podpisujemy umowę bez przeczytania adnotacji napisanych mniejszą czcionką).
9. Decyzje podejmowane z powodu impulsu z zewnątrz (kampanii społecznej, koncertu, reklamy).
10. Bardzo trudno jest podjąć decyzję, której skutki rozłożone są w czasie, jest to tzw. sprzężenie zwrotne, na przykład dotyczą one zdrowego odżywiania, ochrony środowiska, oszczędzania, etc.. Mimo, że każdy z nas ma świadomość, iż są one słuszne, to często o nich zapominamy na co dzień.
Wszystkim mamusiom życzę pięknego Dnia Mamy!
środa, 22 maja 2024
Impreza za imprezą
Tytuł jest w zasadzie przekorny, bo moje życie to nie są same imprezy. Ale przyznaję zdarzają się takie tygodnie, że zdecydowanie mam ich wysyp, dlatego też postanowiłam o tym napisać i podzielić się z Wami wrażeniami.
Billy Idol - koncert w Gary, Indiana 19. 05. 2024.
Na początku o samym miejscu (za wikipedia). Obecnie działa 183 restauracji Hard Rock Cafe w ponad 59 krajach. Pierwszą założono a Londynie. Słynie z kolekcji ubrań i przedmiotów należących do muzyków popkultury.
Średnia wieku na koncercie to na oko 50-55. 😀 Atmosfera zatem stateczna, ale Billy Idol i muzycy mu towarzyszący nadal w bardzo dobrej formie. Poza tym miejsce i nagłośnienie superb! Trochę przeszkadzały mi tym razem światła, bo choć sama oprawa świetlno - graficzno - laserowa na bardzo wysokim poziomie, to reflektory skierowane na scenę jak na przesłuchaniu. Ledwo wybrałam kilka nieprześwietlonych zdjęć. Nie wiem jak artyści to wytrzymują, naprawdę. .
poniedziałek, 20 maja 2024
Zielone królestwa II - Starożytność
Dziś chciałabym dalej kontynuować historię ogrodów. Zapraszam więc na garść ogrodowych ciekawostek i kilka migawek, co się aktualnie u mnie dzieje. ;)
Sam początek ogrodnictwa możemy datować na jakieś 3 tys. lat p.n.e. W tym samym czasie na terenie Bliskiego Wschodu (w dolinie Tygrysu i Eufratu oraz w Egipcie) powstawały pierwsze ludzkie osady i miasta.
1. Cywilizacja Sumeru opierała się na wodzie i zaawansowanym nawadnianiu. Woda w pustynnym klimacie oznaczała życie. System kanałów kierował wodę z rzek Tygrys oraz Eufrat i nawadniał pola, dostarczając żywność niezbędną do podtrzymania życia miejskiego. Ale nie tylko, w Mezopotamii dzięki systemom nawadniającym mogła powstać koncepcja ogrodów wiszących. Najsłynniejszy to zbudowany dla królowej Schamuramat - wiszący ogród Semiramidy zaliczany do ośmiu cudów świata.
Powyżej scena z płaskorzeźby z pałacu króla Aszur-nasir-pala II przedstawiająca skrzydlatego dżina opiekującego się świętym drzewem. Na podobnych płaskorzeźbach dżiny zwykle trzymają kosz i tajemniczy przedmiot przypominający szyszkę. Uczeni na ogół zgadzają się, że scena ta przedstawia rytuał zapylania, podczas którego kwiaty żeńskie zostały zapłodnione pyłkiem pochodzącym z kwiatów męskich.
2. O egipskich ogrodach z okresu Starego Państwa informują nas opisy dostojników państwowych. Wiadomo, że te pierwsze założenia miały wpływ na rozwój tej dziedziny w Nowym Państwie, a także starożytnej Grecji i Rzymie. Co ciekawe, projektując ogrody uwzględniano głównie aspekty religijne, ze względu na to, że ogrody były często zakładane przy świątyniach. Ogrody miały przede wszystkim kształt prostokąta o osiowym układzie. Charakterystyczn była symetria i powtarzalność roślin oraz szpalery drzew. Centralym elementem ogrodu był często zbiornik wodny. W ogrodach dostojników państwowych były również baseny na planie prostokąta lub litery T.
I jeszcze tak pokrótce o Persji, Grecji i Rzymie.
3. Grecy byli czcicielami gajów oliwnych. Do najsłynniejszych należał gaj otaczający Akademię Platońską. Gaje były zazwyczaj nasadzeniami naturalnymi.
To, co wnieśli do sztuki ogrodowej to perystyle - domowe wewnętrzne dziedzińce oraz gimnazjony - zespoły obiektów na zewnątrz domu przeznaczone do gimnastyki w tym palestrę zapaśniczą i bokserską.
4. Persja wprowadziła do założeń ogrodowych karawanseraje - zajazdy dla podróżnych budowane na rozkaz Dariusza II. Karawanseraje były to czworokątne budowle otoczone półcieniami i dziedzińcem, na którym uprawiano drzewa i krzewy. Znajdowały się tam też chłodzące stawy i sadzawki.
5. Rzymianie rozwinęli koncepcję ogrodów perystylowych, które zapocząkowali Grecy. Zamożni ludzie posiadali domy z otwartym na dziedziniec atrium, w którego centrum znajdował się często basen. W Rzymie powstały pierwsze ogrody publiczne otaczające termy i gimnazjony na wzór grecki. Rzymscy ogrodnicy byli również twórcami pierwszych ogrodów pałacowych, których pięknym przykładem jest Villa Hadriana w Tivoli.
A co u mnie? 😁