Ten rok jest wyjątkowy pod wieloma względami. Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to kwietniowe zaćmienie słońca, a teraz pojawiła się kolejna ciekawostka przyrodnicza w postaci cykad. W Illinois mamy cykady, które występują regularnie co roku, 13-letnie oraz 17-letnie. W tym roku nastąpiła kumulacja, tzn. wszystkie 3 gatunki obudziły się jednocześnie.
Poniżej cykady 17-letnie spotkane na spacerze niedaleko miejscowości Glen Ellyn, IL.
Nimfa wdrapująca się na drzewo:
A tak wygląda wylinka:
Romantyczna randka, zapewne z happy endem. :)
Na mojej sukience:
*99% swojego życia spędzają pod ziemią w formie niedojrzałej jako nimfy;
*Pojawiają się, gdy gleba na osiem cali , tj. ok. 20cm pod ziemią osiągnie 64 stopnie Fahrenheita tj. 17.8 C;
* Charakterystyczny dźwięk wytwarzają tylko samce cykad celem przywabienia samic;
* Łatwo jest odróżnić cykady męskie od cykad żeńskich. Aby to zrobić, trzeba je odwróć: samica będzie miała rowek, w którym znajduje się pokładełko; odwłok samca posiada tymbale.
*Dorosłe cykady nie jedzą stałego pokarmu, a piją jedynie płyny, by uniknąć odwodnienia.
*Dorosłe osobniki nie kłują, nie gryzą człowieka i nie przenoszą chorób. Mogą jednak zaszkodzić młodym drzewom, gdyż samice cykad składają jaja w nowym pędach drzew. Jeśli w ogrodzie jest młode drzewko, można je luźno owinąć gazą, aby je uchronić.
*Ponieważ jest to zjawisko rzadkie i charakterstyczne dla stanu Illinois, u miejscowych można zauważyć nowy trend, a mianowicie "cykadomanię". Jak się okazuje niektórzy podróżują nawet z innych stanów, aby stać się częścią tego widowiska.
Popularne stały się miejsca, gdzie można je spotkać i usłyczeć charakterystyczne odgłosy. Pracownicy niektórych parków proponują edukacyjne: "cicada safari"/"cicada walk" - taki edukacyjny spacer jest możliwy np. w pobliskim arboretum. Cykady pojawiają się często w sąsiedzkich rozmowach, social mediach w postaci memów i zdjęć, a także w formie żartu lub niezwykłej pamiątki.
Popularne stały się miejsca, gdzie można je spotkać i usłyczeć charakterystyczne odgłosy. Pracownicy niektórych parków proponują edukacyjne: "cicada safari"/"cicada walk" - taki edukacyjny spacer jest możliwy np. w pobliskim arboretum. Cykady pojawiają się często w sąsiedzkich rozmowach, social mediach w postaci memów i zdjęć, a także w formie żartu lub niezwykłej pamiątki.
Znalezione w sieci:
Niektóre bary proponują niezapomniane napoje wyskokowe
Pierwszy raz widzę cykady z tak bliska. Piękne stworzenia. Musicie mieć niesamowity koncert. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńO tak! Ale nie wszędzie są. Przede wszystkim północne Illinois, Wisconsin Iowa jest terytorium, gdzie mamy podwójny lęg po raz pierwszy od 1803r. ( po 221 latach). Tam gdzie ja mieszkam, nie ma ich aż tyle, ale w niektórych miejscowościach jest ich cała masa i bardzo hałasują. ;)
UsuńWidzę, że to prawdziwe widowisko i jak zwykle niepomiernie imponują mi Amerykanie, że umieją z każdego zjawiska zrobić show i zarabiać na tym kasę :)))
OdpowiedzUsuńTo faktycznie kraj nieograniczonych możliwości!
A wisiorek bardzo ładny :)
I dowiedziałam się sporo, bo do tej pory jedyne co wiedziałam wynikało z piosenki Cykady na Cykladach zespołu Manaam.
Pozdrowienia!
Faktycznie, jeśli ktoś jest twórczy może się dorobić. Bo pomysł nadal się liczy. Podziwiam takich ludzi. Jest taka strona etsy.com - można tam znaleźć fantastyczne rzeczy. "Cykady na Cykladach" Maanamu. Hity zawsze będą hitami. ;)
UsuńCykanie cykad ma niepowtarzalny dźwięk, fajne ciekawostki przytoczyłaś, no i przypomniała mi się piosenka Cykady na Cykladach...
OdpowiedzUsuńChciałabym na Cyklady i takiego słodkiego, gorącego słońca.
UsuńCzytalam o tym zjawisku cieszac sie ze nie odbywa sie w moim stanie - bo oprocz czegos do obserwacji sa szkodnikami - zywia sie roslinami dewastujac je.
OdpowiedzUsuńZ pozdrowieniami Serpentyna.
Wciaz nie moge sie zalogowac......
Cykady to nie szarańcza. Na oficjalnych stronach można przeczytać, że nie jedzą liści, kwiatów, owoców ani produktów ogrodowych, dlatego nie jest konieczne podejmowanie specjalnych środków ostrożności w celu zakrywania lub stosowania dodatkowych środków owadobójczych w ogrodzie. Nad ziemią dorosłe cykady zjadają jedynie niewielkie ilości soków z drzew i krzewów.
UsuńPo okresie lęgowym zakopują się znów w ziemi, ale w tym czasie padają ofiarą innych zwierząt.
Rozumiem, że ktoś się może brzydzić, ale warto coś o nich wiedzieć.
Dobrego dnia i tygodnia.🤗
Świetne zdjęcia i ile ciekawostek! :)
OdpowiedzUsuńCiekawość i ekscytacja moim przewodnikiem. 😉
UsuńBardzo fajne wsio - oprócz napoju. :( A ciekawostki super, uwielbiam.
OdpowiedzUsuńNo ja bym nie piła. Jakoś nie przeszłoby mi to przez gardło. Ale w necie krążą opinie, że ich larwy smakują jak szparagi. Dziękuję za komentarz, pozdrawiam. 🤗
UsuńUy lindas cigarras. Te mando un beso.
OdpowiedzUsuń¡Muy lindas! Te mando un beso.😘
OdpowiedzUsuńFajna ciekawostka. Chyba nie są jakieś upierdliwe?
OdpowiedzUsuńTo zależy od człowieka. Niektórym przeszkadza ich ilość i brzęczenie.
UsuńCykadowy koncert słyszałam codziennie wczesnym rankiem, będąc swego czasu w Egipcie. Byłam zauroczona tym odgłosem. Na Twoim filmiku słychać to doskonale i cudownie. Ale nie chciałabym spotkania w cztery oczy... o nie. Ich widok budzi mój strach, choć odgłos, który wydają jest fantastyczny.
OdpowiedzUsuńDziękuję za tę sporą garść ciekawostek :)
Boisz się cykad? No nie wierzę! Są nieszkodliwe.
UsuńŁadne owady i bardzo u Was popularne. Sama nazwa- śliczna. Na żywo nigdy ich nie widziałam. Lubię jak świerszcze świerszczą i chętnie posłuchałabym cykad.
OdpowiedzUsuńSą- jak widać- wspaniałą inspiracją dla różnego rodzaju twórczości.
Pozdrawiam
PS. Oj jak ciepło się zrobiło, to ja nie nadążam. Spotkania, wyjazdy, ogród...
To tak jak u mnie. Cieszę się jednak, że się odzywasz. Ostatni raz jak były te cykady mój syn był maleńki. Jak będą następny, moja córka będzie dorosła.
UsuńCiekawe owady. Nigdy się nimi nie interesowałam. Wyglądają pięknie, ale pewnie bym się z nimi nie polubiła - ogólnie boję się takich owadów, chyba że się nie ruszają, to wtedy nie :)
OdpowiedzUsuńBoisz się owadów? Wszystkich? Ja mam do nich stosunek ambiwalentny i potraktowałam jako ciekawostkę.
UsuńDzięki bardzo za komentarz. Pozdrawiam 🤗
Moc ciekawostek, człowiek wciąż się uczy, poznaje nowe:)
OdpowiedzUsuńTo musi być koncert!
Pozdrawiam:)
Jest jest. Cały czas. :)
UsuńPo raz pierwszy zobaczylam cykady na zywo gdy przeprowadzilam sie na francuska wies. Bylam w szoku jak potrafia byc glosne.Sa jednak troche inne niz te u Ciebie. Bardzo precyzyjne zdjecia!
OdpowiedzUsuńWitaj! Francuska wieś musi być piękna. Jak Ci się tam mieszka?
UsuńWyglądają trochę strasznie
OdpowiedzUsuńW tym przypadku strach przesadzony. 😀
UsuńNie miałam pojęcia, że te zwierzątka przez tak wiele lat żyją pod ziemią. To musi być ciekawe zjawisko, gdy wychodzą na powierzchnię i zaczynają koncertować 🤩
OdpowiedzUsuńJeden gatunek wychodzi na powierzchnię i złożyć jaja co 13 lat, następny co 17 lat, ale mamy też takie, które są co roku. 2024 jest szczególny ponieważ występują wszystkie trzy. Poprzednim razem spotkały się w 1803r. Serdecznie pozdrawiam.🤗
UsuńPiękne stworzenia, uwielbiam dźwięki jakie wydają.
OdpowiedzUsuńLubią piękną wakacyjną pogodę, a ich cykanie to niewątpliwie hity wakacji. 😉
Usuń