środa, 31 lipca 2024

Zielone królestwa IV - Ogród barokowy

Ogród barokowy wywodzi się z włoskich ogrodów renesansowych. Do Francji  styl ten przywiózł ze swoich podróży król Karol VIII. Jednak dopiero w XVIIw. pod rządami Ludwika XIV ogród barokowy francuski - jardin à la française - został wyodrębniony jako nowy styl.

Najważniejsze elementy ogrodu barokowego to:

-parter ogrodowy – rabata złożona z niskich kwiatów i traw, otoczona przystrzyżonymi żywopłotami z bukszpanu (buxus sempervirens). Wyróżniamy partery gazonowe (wypełnione równiutko przystrzyżonym trawnikiem), rabatowe i haftowe (wzorowany na orientalnych kobiercach) na tle kolorowego żwirku, piasku bądź mączki ceglanej.

W parterze ogrodowym sadzano kwiaty sezonowe i zmieniano je po przekwitnięciu. Najpopularniejsze były: tulipany, hiacynty, krokusy, szafirki, narcyzy, żonkile, korony cesarskie, aksamitki, lewkonie, nagietki, ostróżki i lwie paszcze.

- gabinet – otoczony przez boskiety mały placyk, na którym znajdują się fontanny lub rzeźby;

- boskiet – partia wysokich drzew znajdujących się z dala od domu. Popularne drzewa to buk, wiąz, cis, dąb, grab, a także kasztanowiec;

-regularność i symetria kompozycji;

- liczne aleje, w tym patte d'Oie -przypominający gęsią stopkę rozwidlenie ogrodowych ścieżek;

- topiary – ozdobnie przystrzyżone krzewy;

- bindażealeje obustronnie obsadzone  drzewami lub pnączami, których pędy splatają się nad drogą.

- budowle ogrodowe - np. belvedere - miejsce stworzone do obserwacji, ale także: baseny i fontanny, zwierzyńce, menażerie oraz pomarańczarnie;

rośliny kubłowe - to rośliny egzotyczne w donicach hodowane w pomarańczarniach i wystawiane na lato do ogrodu. Do roślin kubłowych zaliczano: cytryny, pomarańcze, granaty, mirty, laury, jaśmin, rozmaryn i róże.

Do najsłynniejsze ogrodów barokowych zaliczamy:

 Ogród francuski w Wersalu  


Źródło Pinterest


Wiedeńskie ogrody Belwederu


Źródło: Istock


Letni Ogród w Petersburgu


Źródło Pinterest


Wilanów w Polsce


Źródło Pinterest



***


Przy okazji tych cudownych, reprezentacyjnych ogrodów z prawdziwego zdarzenia zapraszam do mojego ogródka przydomowego na:

Aktualności ogrodowe

Jest połowa lata: dojrzewają pomidory, cukinie i  warzywa korzenne. Ogórki kończą się powoli, ale spróbuję posiać je jeszcze raz. Może jeszcze obrodzą przed zimą?

Pachnie maciejką, spod zielonych parasolów wychylają się nasturcje. Nagietki - małe słoneczka wpatrzone w niebo gubią już nasiona jak półksiężyce. Z tych swojskich kwiatuszków mam jeszcze aksamitki te małe i te całkiem okazałe.



Skrzynia z truskawkami i fasolką szparagową została ogrodzona płotem z siatką, więc króliki odpuściły sobie podgryzanie.

Rozpoczęło się wielkie kwitnienie róż.

Malwy posiałam w zeszłym roku, jednak panowie, którzy kładli siding na jesień chyba je niechcący zdeptali. Została ta jedna jedyna i właśnie sobie teraz zakwitła.


Cały czas swoimi barwami cieszą nas kwiaty jednoroczne w donicach i moje ukochane trawy ozdobne: miskanty i rozplenica japońska.

Najbardziej lubię ich rudawe kłosy jesienią. Pięknie komponują się wtedy z dyniami, które teraz sobie spokojnie rosną. Jeszcze nie jest na nie pora. Jeszcze miesiąc, może dwa...


36 komentarzy:

  1. Domowy ogródek wymiata, niech się schowają wszelkie barokowe cuda. Kwiaty i własne warzywa zawsze cieszą, a gdy nastanie leniwa pora, można podziwiać barokowe lub inne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Jotko. To prawda. Jest teraz sporo pracy, ale zbieram też plony. Lubię się dokształcać. O ogrodach można pisać i czytać bez końca.

      Usuń
  2. Takie ogrody zachwycają. Zresztą twój ogródek także.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ogrody, obok książek i bibliotek, to najlepsze, co ludzkość wymyśliła do tej pory. Serdecznie pozdrawiam 🤗

      Usuń
  3. Miałam okazję zobaczyć na żywo ogrody w Wersalu. Wyglądały mega. Ale Twój domowy ogródek również jest imponujący. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Imponujący to może nie... Ale wkładam w niego mój czas i serce, to się przywiązałam. 😄 Tyle w nim jeszcze pracy do zrobienia. Myślę jednak, że co roku będzie ciekawiej i łatwiej. Serdecznie pozdrawiam 🤗

      Usuń
  4. Piękne ogrody. I ile zielonych oraz kolorowych skarbów u Ciebie! Ogród francuski w Wersalu chciałam kiedyś zobaczyć, gdy byłam na szkolnej wycieczce, ale klasa wolała... Disneyland. ;) Może kiedyś uda mi się to nadrobić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba uprawiać marzenia. Mają zdolność do spełniania się. Serdecznie Cię pozdrawiam 🤗

      Usuń
  5. Przede wszystkim barok to ekskluzywna elegancja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te ogrody aż onieśmielają. Wyobrażam sobie jakie wrażenie rezydencje te robiły przed wiekami. Ile ci magnaci i królowie posiadali dóbr? Jestem przeciwna socjalizmowi i komunizmowi. Od zawsze były jednostki wybitne i zdolne, które potrafiły się wybić i dorobić, ale wiele tych bogactw zdobyto przez wyzysk niższych warst społecznych lub łupieżczą politykę prowadzoną na zdobytych terenach i na koloniach. Do tej pory istnieje pogląd, że uczciwie nie można się dorobić. Można, czy nie? Jakie jest Twoje zdanie na te tematy?

      Usuń
    2. Można. Trzeba mieć dobry pomysł, wypełnić niszę. Znam sporo osób, a na tyle dobrze ich znam, by powiedzieć, że uczciwie dorobili się swoich majątków, żyją naprawdę bogato i mają te swoje dziwne fanaberie. Typowi bogole. ;)

      Usuń
    3. Powiem Ci tak. Jeśli jest czas i miejsce na pasje i zachcianki, to jest bardzo dobrze. Człowiek, który ma swoje hobby, czuje się szczęśliwy, jeżeli jest zbyt zabiegany, albo nie stać go na nie, to tu pojawia się problem.
      Nieprzypadkowo alcoholizm jest/był obecny w państwach bloku wschodniego. Jeśli zabiera się ludziom wolność i majątek, jeśli ich się kontroluje i nagradza za donoszenie na innych obywateli, to co innego im pozostaje?

      Usuń
    4. Ale z tematu zjechałaś... O_o Tak, taka jest kolej rzeczy, jeśli nie ma nic, nie pozostaje nawet nadzieja, rodzi się metoda na ucieczkę od doczesnego i najczęściej jest nią alkohol.
      Jeszcze u nas w Polsce problem nie jest aż tak wielki żeby wpaść w nałóg, bo da się normalnie żyć, ale wielu zaliczy porażkę i brak im sił, by się podnieść, więc się poddają. Dlatego i u nas jest tak dużo przegranych historii.

      Usuń
    5. A jaka jest recepta na wygraną?

      Usuń
    6. Dla każdego człowieka jest inna.

      Usuń
    7. Ja też nie. Miałyśmy w życiu sporo szczęścia.

      Usuń
  6. Lindos jardines . Son el corazón del mundo junto a los bosques. Te mando un beso.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gracias Judith. Los jardines son vida. Te mando un beso. 😘

      Usuń
  7. Zdjęcia aż zapierają dech w piersiach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak.Ogrody barokowe robią wrażenie przepychu i bogactwa. Śle pozdrowienia. 🤗

      Usuń
  8. Piękny post, a Petersburg to moje wielkie marzenie, ogromne od lat, choć teraz po prostu nie chcę tam jechać z wiadomych względów. Róże kocham, nasturcji jeszcze nie widziałam w tym roku. Serdeczności!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie po powrocie (chyba) z wakacji.
      Petersburg to moje marzenie tak samo. Wszystkie kwiaty są cudowne i mają swój czas. Ta zmienność przyrody, bogactwo form i kolorów jest niesamowita. Serdeczności 💕🤗

      Usuń
  9. Pięknie wyglądają takie ogrody, najczęściej oglądam taki w Książu. Przy zamku są pięknie zagospodarowane tereny właśnie w taki sposób.
    Ale jeśli mam być szczera, tak zwykły ogródek, z kwiatami i nawet chwastami, podoba mi się o wiele bardziej.
    Twoje zagonki warzywne jak i trawiaste są piękne. Ogrodniczka z Ciebie jak się patrzy :)
    Pozdrowienia!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie miałam jeszcze okazji zobaczyć zamku Książ, palmiarni i ogrodów. Tyle jest jeszcze do odkrycia, że poważnie się zaczynam zastanawiać nad przylotem do Polski w odwiedziny. Barokowe ogrody potrzebują właśnie tej perspektywy - oddalenia lub widoku z góry np. z wysokości drona, aby móc podziwiać i docenić ich kunszt. Z lotu ptaka wyglądają właśnie jak bogato zdobione, orientalne kobierce. Niesamowite przeżycie.
      Zresztą wszystkie ogrody i ogródki kocham. Każdy z nich jest wyjątkowy. Serdecznie pozdrawiam 🤗

      Usuń
  10. Odpowiedzi
    1. Dziękuję uprzejmie. Ja również pozdrawiam. 🤗

      Usuń
  11. Ogrody piękne! Zawsze imponuje mi to jak są zadbane bo przecież to wymaga bezustannej pracy i troski.
    Małe ogrody też są piękne, magiczne i dają ogromną radość i satysfakcję.
    Twój ogródek jest niezwykle urokliwy i jest w nim wszystko a roślinki świetnie się uzupełniają:) Też lubię trawy.
    Ogórki mają jeszcze szansę, warto spróbować:)
    Pozdrawiam 🤗

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa. Ogórki, jak zapowiedziałam, tak zasiałam. Muszę je jednak zasilać, bo ziemia może być nieco wyjałowiona. No zobaczymy, co z tego będzie? Na razie mamy ciepło i dość deszczowo. Serdecznie pozdrawiam 🤗

      Usuń
  12. Zwiedzilam Wersal i ogrody rowniez.W czasach wspolczesnych takie gabaryty ogrodnicze robia wrazenie. U Ciebie szykuja sie dorodne zbiory! Malwa ma cudowne kwiaty :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie! Faktycznie tak wielkie ogrody wzbudzają respekt oraz podziw i zapewne po to były stworzone. Tak! Zbiory będą pokaźne. Ten rok z pewnością będzie obfity w pomidory. Cukini też mam babrdzo dużo. Właściwie przez letnie miesiące prawie nic, co rośnie w ogrodzie nie dokupuję.
      Zaopatrujė się w kwiaty wieloletnie, zbieram nasiona jednorocznych. Taki małobudżetowy ogród bardzo mnie cieszy.
      Na razie się bronię przed tym pomysłem. Ale kto wie? Może z czasem będą też kurki?

      Usuń
  13. Piękne zdjęcia, zwłaszcza te ogrodowe mnie zachwycają :) Nie jestem dobrym ogrodnikiem, ale mój tato owszem. Sporo sadzi, sporo zbiera. Korzystam z dobrodziejstwa ogrodu, kocham warzywa prosto z pola :) Pozdrawiamy serdecznie! Wszystkiego dobrego!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię Klaudio. Takie swojskie, jeszcze ciepłe od słońca najlepsze. Serdecznie pozdrawiam 🤗

      Usuń
  14. O nie! R.I.P, cudowne malwy! Uwielbiam różowe kwiaty, to taki milusiński kolor :)

    OdpowiedzUsuń