Kto by przypuszczał, że mądre, przyjazne delfiny to prawdziwi morscy bandyci? Ich zachowanie do złudzenia przypomina obyczaje panujące w grupach przestępczych: kilka dorosłych samców kontroluje rewir, nie stroni od zabijania intruzów, razem zdobywa pożywienie i samice, wspólnie spółkują z tymi samym samicami (zażyłość jest tak duża, że nie wiadomo, które młode pochodzą od którego ojca), a nawet między sobą (co przypomina stosunki homoseksualne panujące w więzieniach oraz chęć podkreślenia dominacji). Do gangu przyjmowani są jedynie najlepsi z okolicy, ci, którzy pasują do grupy najbardziej, a więzy jakie ich łączą są silniejsze niż więzy krwi.
http://www.chicagohs.org/history/capone/cpn1.html
Zdjęcie przedstawia dom Ala Capone w latach 30- stych XXw.
Mam nadzięję, że pomimo pogody,
wkrótce uda mi się zamieścić tu zdjęcie jak wygląda obecnie.
Witaj
OdpowiedzUsuńŚwiat zwierząt, tak jak i ludzi- czasem jest brutalny. Takie życie...
Pozdrawiam mile :) zapraszam na poczęstunek ;)
Zastanawiałam się w jaki sposób będzie odebrany ten wpis. Ale ty Morgano nie miałaś problemu z odczytaniem jego treści. Pozdrawiam i dziękuję za zaproszenie. :)
UsuńJa się czyta lub ogląda film o zwyczajach zwierząt, to okazuje się, ze czasami są one odbiciem zwyczajów ludzi. Lubię programy przyrodnicze, można się dużo nauczyć. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńCzymś się podobno od zwierząt różnimy.
UsuńCzyli wcale nie jesteśmy braćmi większymi. Powiązani podobnymi instynktami, podobnymi ścieżkami chodzimy.
OdpowiedzUsuńCzyli należysz do grupy przestępczej?
UsuńZapytaj moich uczniów, a potwierdzą ;)
UsuńNie mam takiej możliwości. Może sama mi opowiesz? :)
UsuńCzasami zwierzęta przypominają ludzi, niestety. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWielu stawia sobie za wzór ich pozytywne cechy takie jak: opiekuńczość, wierność, pracowitość, niezależność, etc.. Natomiast przedstawiony w notce sposób postępowania delfinów w społeczeństwach będących na wyższym poziomie rozwoju uważa się za patologię.
Usuń