wtorek, 16 kwietnia 2024

Tulipanowe ogrody

 Dziś bardzo wiosenny, lekki wpis, obejmujący kolejny obszar moich zainteresować, jakim są  tematy ogrodnicze. Chciałabym pokazać co mi się podoba i co sama robię w ogrodzie. Ostatnie dni były bardzo ciepłe, więc działałam: plewiłam, przesadzałam i siałam. Efekty bądą widoczne za kilka tygodni. Planowałam pojechać na farmę, ale okazało się, że otwierają ją do publicznego zwiedzania dopiero za tydzień. Także dziś garść ciekawostek i dwa odwiedzone, ukwiecone ogrody.

Tulipany pochodzą z Iranu, Afganistanu i Kazachstanu. Handlarze, dyplomaci i podróżnicy przywozili tulipanowe cebulki z Turcji, gdzie sułtani przyozdabiali nimi turbany. W języku perskim te tradycyjne nakrycia głowy nazywano tulipanami. Stąd też tulipan wziął swoją nazwę.


Mimo, iż rośliny pochodzą z Bliskiego Wschodu i Azji, to najbardziej kojarzą się nam z  Holandią, która jest dziś potentatem w uprawie tych kwiatów. W XVII wieku Republikę Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Holandii ogarnęło szaleństwo zwane tulipomanią. Cebulki tych roślin były bardzo cenne i stały się po raz pierwszy w historii towarem spekulacyjnym. Jedna cebulka była warta nawet tyle, co dom nad kanałem w Amsterdamie.

Pod koniec XVI wieku, kiedy sadzonki tulipanów coraz częściej trafiały do Holandii, Holendrzy zaczęli eksperymentować i sadzić je w w domach i przydomowych ogródkach. Niezwykła popularność roślin przyczyniła się do zwiększenia wydajności ich upraw. Dodatkowo okazało się, że strefa przybrzeżna Holandii, klimat i jej piaszczyste gleby z dobrym drenażem są korzystne dla  uprawy tych roślin.

Obecnie Holandia co roku produkuje 1,2 miliarda cebulek tulipanów! To znaczy, że kraj ten  mógłby obdarować  takim prezentem co piątego człowieka na ziemi!

Wręczanie tulipanów w XVI wieku oznaczało bogactwo. W czasach starożytnych na Bliskim Wschodzie były symbolem dostatku. Obecnie są symbolem wiosny, odnowy i piękna. 

Podobno kolor wręczanego tulipana ma znaczenie: biały oznacza niewinność, czerwony - miłość, żołty - radość. Tulipany są wielobarwne: od białych, aż po czarne (zwykle są to bardzo ciemne kolory purpury). Do najcenniejszych należy poszukiwana przez kolekcjonerów odmiana Queen of the Night.

Tulipany botaniczne to odmiany najbliższe swoim dzikim przodkom. Są mniejsze i charakteryzują się większą odpornością na trudne warunki.



Niezwykle ciekawe są też tulipany zmieniające kolor. Odmiana Blumex początkowo ma pomarańczowo- żółte płatki, by pod koniec kwitnienia zmienić je w fioletowe. Odmiana Mystick van Ejk zaczyna kwitnienie jako żółta, by zakończyć je jako pomarańczowa lub czerwona.


Tulipany w kulturze:

-Artyści tacy jak Jan Brueghel Starszy i Ambrosius Bosschaert tworzyli skomplikowane kompozycje z tulipanami, co odzwierciedlało ówczesną fascynację tymi kwiatami, 


Jan Brueghel Starszy - Bukiet tulipanów


Ambrousius Bosschaert - Martwa natura

- W literaturze, a w szczególności w poezji, były symbolem miłości, pasjii i piękna. 

- W historii Imperium Osmańskiego Era Tulipanów to czas prosperity i bogactwa.

- Nie tylko w Holandii, ale na całym świecie organizuje się Festiwale Tulipanów.

Poniżej pierwszy z ogrodów, który chciałabym Wam przedstawić. Ludzie zatrzymują się przy nim, aby zrobić sobie zdjęcia. Przyciąga ich niespotykana liczba tulipanówów w prywatnym przydomowym ogródku.



Drugi ogród, o którym chce dziś wspomnieć to: ogród zatopiony znajdujący się w Philips Park w Aurora, IL. Co roku na jesień obsadza się go, bagatela, 10 000 tulipanowych cebul, tak by zakwitły na wiosnę. Projektantem ogrodu był Ray C. Moses, którego ojciec specjalizował się w formalnych ogrodach angielskich, a który przekazał mu swoją wiedzę. Zaprojektowany w 1930 r. powstał w okresie wielkiej recesji w  ramach programu WPA  (kiedy to w latach 1935 - 1943 zatrudniano osoby poszukujące zatrudnienia do prac publicznych, aby zmniejszyć bezrobocie).  

Ogród zatopiony (sunken garden) polega na tym, że tworząc zagłębienia lub jedno większe zagłębienie w krajobrazie, powstaje obszar, w których gromadzi się woda i korzystne  warunki do wzrostu. Dzięki temu powstaje sprzyjający roślinom mikroklimat.  














24 komentarze:

  1. Przepiekne sa tulipany. Te prawdziwe i te namalowane. I ja dzialam w ogrodku tzn na podwarszawskiej dzialce.
    Pieknie Ci dziekuje za wspaniale zdjecia i ciekawy tekst.
    Stokrotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uwielbiam ogródki działkowe. Tu w Stanach też można wydzierżawić od swojego miasta/miejscowości i uprawiać kawałek ziemi. Nie wszędzie to jest, ale warto poszukać.
      A co sadzisz/siejesz?

      Usuń
  2. Pięknie to wszystko wygląda. Aż chce się przebywać w takich okolicznościach przyrody. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I chciałoby się zatrzymać ten moment. Mam to samo! Serdecznie pozdrawiam 🤗

      Usuń
    2. Ale Ty doskonale zachowałaś ten moment - na fotografiach. U mnie też dzisiaj tulipanowy wpis. Pozdrawiam

      Usuń
    3. O! To już biegne. ;)

      Usuń
  3. Coś wspaniałego, uczta dla oczu!
    Choćby dla takich widoków warto mieć ogród, a najlepiej park!
    Podziwiam właścicieli tak pięknych kolekcji tulipanów, to wspaniałe hobby!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten pierwszy ogród wymaga nieco pracy, ale przez tę ilość kwiatów jest niepowtarzalny. Taki ogromny ogród, wymaga niestety ciągłej pielęgnacji. Może dlatego coraz więcej jest trawników, które zdaje się są prostrze w utrzymaniu?

      Usuń
  4. Piękne ogrody pełne pięknych kwiatów.
    Uwielbiam tulipany, są u mnie w pierwszej trójce najukochańszych...
    Aż się buzia śmieje do takich bajecznych, kolorowych widoków... Rozświetliłaś mi wieczór, bo choć mam tulipany za oknem, to nie w takiej ilości :)
    Cudny post...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję pięknie. Cała przyjemność po mojej stronie. Z pewnością będę teraz wracać to tematów ogrodniczych częściej. 😉

      Usuń
  5. Bellos jardines. Te mando un beso.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Me encantan los jardines. Te mando un beso.😘

      Usuń
  6. Lubię tulipany i lubię je fotografować. Całe miasto nimi kwitnie, więc jest na czym oko zawiesić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie powinnam mieć ich w ogrodzie więcej. Jak się okazuje są bardzo fotogeniczne. :)

      Usuń
  7. Tulipany w kupie wyglądają mega 🌷🌷🌷

    OdpowiedzUsuń
  8. Uwielbiam tulipany i też o nich pisałam sporo na blogu. To kwiaty piękne, fascynujące, symboliczne. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się wszystko. Nic dodać nic ująć. 🤗

      Usuń
  9. Dzień dobry :) To fascynujące, jak wiele ciekawostek i historii kryją się za tymi pięknymi kwiatami! Twoje zainteresowanie ogrodnictwem przynosi nam wszystkim wiele radości, a opisywane przez Ciebie miejsca i ogrody zachęcają do odkrywania nowych zakątków natury. Tulipany są naprawdę symbolicznymi kwiatami, które od wieków towarzyszą ludziom w różnych kulturach i są symbolem wiosny, odnowy i piękna. Dziękuję za dzielenie się swoją pasją i wspaniałymi relacjami. Sama bardzo lubię te kwiaty :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za odwiedziny i miłe słowa! Już pędzę z rewizytą. 🙂

      Usuń
  10. Też jestem fanką tulipanów i podobnie jak Ty, łapię je w każdym wydaniu w obiektyw. Miałam to szczęście, że kilka dni temu wybrałam się w pogodne popołudnie do pobliskiego parku i tam zobaczyłam i sfotografowałam dziesiątki tych wspaniałych kwiatów.
    Moje sesje trafiają jednak głównie na Instagram, nie zagłębiałam się w historię i malarstwo jak Ty, dziękuję więc za wprowadzenie do tych dziedzin. :)
    uściski!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Iwonko. Tam naprawdę sama chciałam wiedzieć więcej. Serdecznie pozdrawiam 🤗

      Usuń
  11. Tulipany są przepiękne. Szkoda, że tak szybko przekwitają

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najdłużej kwitną storczyki. Teraz kwitną drzewa owocowe. Każda roślina ma swój moment.

      Usuń