poniedziałek, 29 lipca 2013

Dawno, dawno temu w dolinie Nilu, Tygrysu i Eufratu

Dzisiaj powtórka z historii. ;) Najstarszą znaną nam cywilizację stworzyli Sumerowie. Pochodzenie tego ludu wciąż jest dla naukowców wielką zagadką. Tak czy owak, w dolinach Tygrysu i Eufratu powstały pierwsze miasta - państwa. Najważniejszymi z nich były: Ur, Uruk i Lagasz. W nich wykształcił się pierwotny podział władzy. Na czele miasta-państwa stał król, który dowodził armią i był jenocześnie najwyższym kapłanem.
 Biskość rzek była istotna, gdyż umożliwiała budowę  kanałów nawadniających i okresowe zalewanie terenów pod uprawę. Jak wiadomo  w suchym klimacie nawadnianie pól było koniecznością. Prócz tego mieszkańcy Sumeru trudnili się hodowlą zwierząt, handlem (przez Mezopotamię przechodziły najważniejsze szlaki handlowe, m.in. do Indii i Chin), wyrabiali naczynia ceramiczne oraz dokumentowali poczynania swojej społeczności i władców.
Najstarsza forma pisma pochodzi właśnie z Mezopotamii. Podczas badań wykopaliskowych odkryto gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym. Niektóre z nich pochodzą nawet z IV tys. przed naszą erą.A tutaj płaskorzeźba przedstawiająca Szamasza ( boga słońca),  Enlila (boga wiatru i powietrza) oraz Baala (boga burzy). W starożytnej Mezopotamii wierzono w wielu bogów (politeizm).Obelisk z Kodeksem Hammurabiego - zawierający przepisy prawa cywilnego i karnego.


To jest Lammasu - skrzydlaty byk z ludzką głową, opiekuńczy duch strzegący pałacu i tronu Sargona II.


Uzbrojeni wojownicy pilnowali tronu władcy.

Osiągnięcia Sumerów  w matematyce i astronomii po dziś dzień budzą respekt.


Kolejną, nie do końca odkrytą, tajemnicą jest starożytny Egipt. Cywilizacja, która rozwinęła się równolegle w dorzeczu Nilu, którego coroczne, regularne wylewanie zapewniało rozwój rolnictwa. Rzeka umożliwiała także żeglugę i transport materiałów budowanych, drewna, rud metalu (rzemiosło) oraz handel.  Dla wielu zagadką są hieroglify, które podobnie jak pismo klinowe, nie każdy potrafi odczytać.  Zadziwia nas również budowa piramid, która nawet w dzisiejszych czasach przy użyciu najnowszych osiągnięć technicznych nie byłaby łatwa.
 Poniżej kolekcja sztuki starożytnego Egiptu


Na czele państwa stał oczywiście faraon. Pan i władca zjednoczonych państw:
Górnego i Dolnego Egiptu.W Egipcie również wierzono w wielu bogów, wyróżnić można najważniejszą triadę, do której należeli: Horus, Ozyrys i Izyda.
Spójrzcie jakie zmyślne urządzenie - to zegar na wodę.


Gra planszowa "wąż".


Zwierzęta, którym oddawano cześć to koty, sokoły, byki, ibisy, kobry, żuki, mangusty, pawiany, krokodyle.
I jeszcze niezidentyfikowane bóstwo z uszkodzonym nosem. Zawirowania polityczne, religijne i liczne podboje  charakteryzowały się niestety dewastacją bezcennych dóbr.

W połowie IV wieku p.n.e., za panowania Cyrusa II powstało Imperium Persów. Mocarstwo dominowało w Azji Mniejszej blisko dwa stulecia.
Poniżej rzeźba przedstawiająca Ksersesa I (sprawował rządy w 485 - 465 p.n.e.). Na Bliskim Wschodzie często przedstawiano władcę jako bóstwo, stąd skrzydła, pióra, uszy oraz tułów należący do byka. 


I znów charakterystyczne dla Persów głowy byków.I jeszcze perski skrzydlaty lew.


Odwiedziliście ze mną The Oriental Institut of the University of Chicago
30 komentarzy:

 1. Niezależnie w jaki sposób i gdzie powstała cywilizacja na naszej ziemi, to i tak zadziwiające jest to dlaczego w średniowieczu zapomniano o zdobyczach ówczesnej cywilizacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pewnie dlatego, że człowiek zawsze uważał innych od siebie (mam tu na myśli innowierców) za barbarzyńców.

   Usuń
  2. Trochę wiara w jednego Boga w tym też pomogła.

   Usuń
  3. Niekoniecznie, ale ślepa wiara na pewno, taka bez szacunku dla drugiego człowieka.

   Usuń
  4. Zdecydowanie ta ślepa a nawet głucha.

   Usuń
  5. Taka bez jakiejkolwiek głębszej refleksji.
   Podobała ci się wycieczka?

   Usuń
 2. W życiu nie odwiedziłabym tego Muzeum- Instytutu gdyby nie Ty...:-)))
  Dzięki serdeczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może tak. I nie dziękuj tak ciągle. :)

   Usuń
 3. Wspaniały post, lubię historię i lubię opowieści o czasach sprzed wieków, fantastyczna prezentacja:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój pomysł na bloga jest podobny do twego, bo tak samo jak ty zwiedzam okolicę. Pozdrawiam i życzę ci wielu ciekawych wycieczek. :)

   Usuń
 4. A czy syn czasem nie ciągnie cię do jakiegoś muzeum lotnictwa? Gdyby kiedyś - to chętnie popatrzę z Wami na samoloty :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Syn jest zafascynowany kulturą starożytnego Egiptu, ale jak większość facetów w jego wieku lubi maszyny latające, więc kto wie, czy kiedyś nie utrafię tematem również w twoje gusta? ;)

   Usuń
 5. Wszystkie te dawne cywilizacje świadczą o potędze ludzkiego umysłu. To zadziwiające, że ludzie niezależnie od siebie w różnych częściach świata wymyślili pismo, zegar i wiele innych wspaniałych wynalazków. Bardzo to wszystko interesujące...takie muzea mogłabym zwiedzać bez końca:))) Pozdrawiam gorąco:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To właśnie jest niezwykłe, że nie wszystkie cywilizacje zrobiły to równolegle. Dlaczego akurat tam przed tysiącami lat rozkwitła taka kultura? Trudno to wytłumaczyć. Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Dzięki serdeczne za tę podróż do starożytności... :) Obok średniowiecza to mój ulubiony okres.

  Znowu poczułem się jak w podstawówce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego akurat starożytość i średniowiecze? :)

   Usuń
  2. Starożytność z powodu mitologii, z powodu Cezara, faraonów, Celtów, Wikingów... a średniowiecze z powodu rycerzy i częstych zmian polityczno-historyczno-terytorialnych na mapie :) Zawsze lubiłem śledzić mapy pod tym kątem.

   Historia pociąga mnie tak gdzieś mniej więcej do połowy XIX wieku. Potem już moim zdaniem robi się (poza pewnymi wyjątkami) mniej ciekawie...

   Usuń
  3. Jak już wspominałam, powinieneś wykorzystać swój potencjał w sposób kreatywny. Wiedza powinna być twoim kapitałem. Nauka sprawi, że będziesz w pewien sposób niezależny i nikt nie będzie musiał się nad tobą litować. Chcesz pogadać o Hawkingu?

   Usuń
  4. Wiem o tym. Tak jak powiedziałem Szczurkowi u siebie - gdybym tylko mieszkał w jakimś większym mieście i od urodzenia miał mieszkanie przystosowane do moich potrzeb, dzisiaj już miałbym porządną pracę i byłbym co najmniej na 2 roku anglistyki. Od zawsze o tym marzyłem i zobaczysz, w końcu dopnę swego. Na naukę wszak nigdy nie za późno, tak słyszałem.

   Kiedyś zostanę sam. I poradzę sobie, bo będę musiał. Wrócę do dawnej formy i fizycznej i intelektualnej. Nie wiem jak tego dokonam, ale znajdę sposób na pewno. Kiedy Rodziców zabraknie nie będę miał już przecież nikogo.

   A z Hawkingiem to chyba też wiem do czego zmierzasz... Facet na wózku, w dużo gorszym stanie niż ja - a światowej sławy astrofizyk, szanowany i podziwiany. Myślisz, że ja nie marzę o takiej sławie? Mało kto we mnie wierzy tak naprawdę. Ale mówię Ci teraz, tak jak zawsze powtarzam paru innym osobom: JA JESZCZE WSZYSTKICH ZASKOCZĘ. A samego siebie pewnie najbardziej...

   Dziękuję serdecznie za taki doping :) Tego nigdy za wiele :)

   Usuń
  5. Cieszę się, że zdajesz sobie z tego sprawę. Blogowanie jest fajne, ale dla większości to tylko hobby, a prawdziwe życie może być nawet bardziej emocjonujące. Pozdrawiam! :)

   Usuń
  6. Nigdy nie traktowałem bloga jako sposób na życie. Co najwyżej jako sposób dzielenia się swoją pasją ze światem. I jeszcze jako miejsce, w którym mógłbym zachować choć parę miłych wspomnień. Choć kilka głębszych myśli... Pamięć ludzka bywa przecież zawodna.

   A życie rzeczywiście może być o wiele ciekawsze i przyjemniejsze :)

   Mogę Cię o coś prosić...?

   Usuń
  7. Nie wiem. :) Możemy nie wracać do tego więcej, aczkolwiek zdarzenie zachowam w pamięci. :D

   Usuń
  8. Nie o to mi chodziło :) Chciałem Cię tylko prosić, abyś jak najdłużej została tutaj, obok mnie i Polanki :)

   Przyjaciół z roku na rok coraz mniej, w realu oprócz kuzynek nikt mnie już nie odwiedza. A ja potrzebuję towarzystwa i potrzebuję przyjaciół...

   Tylko tyle i aż tyle. .

   Usuń
  9. To zależy czy będę miała o czym pisać. :)

   Usuń
 7. Lubię historię i lubię opowieści o czasach sprzed wieków, fantastyczna prezentacja:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokonania starożytnych wprawiają niekiedy w osłupienie. Pozdrawiam!

   Usuń
 8. Witam po przerwie :)
  Ciekawy post i ta zieleń :)
  Pozdrawiam mile :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również. Wszystkiego dobrego!

   Usuń
 9. Ciekawie tu jest! Będę zaglądał częściej. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Miło cię tutaj gościć. :)

   Usuń