Witam, witam wszystkich serdecznie wraz z początkiem lutego. Ogromnie jestem uradowana, że rozpoczął się już miesiąc, który w moim mniemaniu posiada dwie główne zalety:
- po pierwsze, jest krótki,
- a po drugie, poprzedza wiosnę.
Dziś zapraszam na wizytę w muzeum historii naturalnej - do Field Museum w Chicago. Zacznę trochę od końca, bo od wieżowców położonych nad rozpaloną światłami mariną Jeziora Michigan.
"Nasi tu byli..."
Muzeum otwarto do publicznego zwiedzania w 1921r., lecz powstało znacznie wcześniej, bo już w 1893r., kiedy w Chicago miała miejsce wystawa World’s Columbian Exposition. Po wielkim pożarze z 1871r. Chicago odrodzało się niczym Feniks. W centrum zaczęto budować wieżowce i wprowadzano najnowocześniejsze założenia urbanistyczne. Miejsce ekspozycji nazwano wówczas białym miastem - Tha White City. Budynek w którym znajduje się dziś muzeum jest pamiątką tamtego wydarzenia, podobnie zresztą jak budynek The Art Institute of Chicago
<tu> i
<tu>. Nazwa Field Museum pochodzi od fundatora- Marshall'a Field'a, który wyłożył milion dolarów, aby muzeum mogło powstać. Dziś jego zbiory to blisko 40 mln. artefaktów z całego świata.
Powyżej wejście do museum od strony wschodniej.
Ponieważ eksponatów jest naprawdę bardzo dużo, umieszczę w tym wpisie jedynie najciekawsze, według mnie, zdjęcia i opisy.
Dinozaury i skamieniliny
Poniżej naukowiec w pracy
Meteoryty, koralowce i minerały.
Oryginalna, pichodząca z Nowej Zelandii maoryska chata
Jakie korzyści mamy z roślin?
Jeśli są jadalne, przeważnie ląduj na talerzu.
Zbudowaliśmy z nich domy, użyliśmy do produkcji przedmiotów codziennego użytku.
Splotliśmy z nich liny, a z roślinnej przędzy utkaliśmy tkaniny
Wiele barwników jest pochodzenia roślinnego.
To były nasze pierwsze leki. Z rosnącego w Andach korzenia drzewa chinowego pozyskaliśmy chininę - skuteczny lek na malarię. Dziś na bazie tej substancji produkuje się również inne antybiotyki.
Epoka kamienia łupanego i pierwszych myśliwych
Egipskie figurki
Inkaskie emaile i smsy :)
Majańskie kalenarze
Totemy pełniły wielorakie funkcje:
- informacyjną - coś w rodzaju " ta ziemia należy do naszego klanu",
- orientacyjną - niczym słup milowy,
- sakralną - przedstawiały wierzenia danej społeczności, np. ich bóstwa opiekuńcze. Totemy były także używane w obrzędach wspólnoty.
- edukacyjną - opowiadały historię plemienia
.
Grę zespołową Lacrosse wymyślili Indianie.
Naukowcy uważają, że to pierwszy amerykański sport. Polega na umieszczeniu piłki za pomocą specjalnej trójkątnej rakiety w bramce przecienika.