sobota, 19 stycznia 2013

Baby Shower czyli bociankowe   Baby shower to impreza typowo kobieca, no chyba, że jesteś całkiem mały, albo  to ty będziesz przyszłym tatusiem. Na uroczystość zapraszamy więc: babcie, ciocie, kuzynki, znajome, przyjacióki, koleżanki, albo sąsiadki. Główną ideą spotkania  jest chęć podzielenia się macierzyńskimi doświadczeniami oraz ofiarowanie  prezentów ciężarnej mamusi, na które składa się wyprawka dla maluszka. Na podarek nadają się więc: ubranka, pieluszki,  butelki, smoczki, kocyki, pościel dla dziecka, nosidełko, kojec, huśtawka, przewijak, fotelik  samochodowy,  łóżeczko, wózek, itp.
Organizacja imprezy spoczywa na przyjaciółkach przyszłej mamy. To one rozsyłają zaproszenia, przygotowują poczęstunek, dekoracje, prezenty i zabawy, które także są związane z tematem przewodnim uroczystości:
 -może być to odgadywanie przez uczestniczki konkursu obwodu  ciążowego brzuszka, za pomocą szarfy z podziałką lub kolorowej wstążki, a następnie  jego mierzenie;
-może być zabawa pt.: " Kto najlepiej zna przyszłą mamę?";
-smakowanie dziecięcych obiadków i deserków - słoiczki nie posiadają etykietek, a zabawa polega na tym, aby rozpoznać smak ich zawartości,
-zdrapki, loterie, bingo, etc.  A dla zwycięzców przewidziane są małe upominki.
Na końcu bociankowego przyszli rodzice rozpakowują prezenty, czytają na głos życzenia i dziękują każdemu z osobna za prezent.
Pierwsze baby shower były organizowane już w XIX wieku, wtedy kobiety (głównie w krajach anglosaskich) spotykały się przy popołudniowej herbacie, aby obdarować młodą mamę prezentami najczęściej samodzielnie przygotowanymi i ofiarować jej kilka przydatnych rad na przyszłość. Przyjęcia miały wymiar inicjacyjny, a zaproszone na nie kobiety zabierały ze sobą parasole i to właśnie one stały się symbolem baby shower. Impreza nawiązuje również do bridal shower - przygotowania do zaślubin przyszłej panny młodej. Jak widać w tej kwestii niewiele się zmieniło, bo jak świat światem, doświadczenie i chęć pomocy zawsze jest w cenie i zawsze na czasie. 
Poniżej kilka propozycji dekoracji na baby shower znalezionych w internecie. Przyznam się bez bicia, że   zwyczajnie zawiodłam,  gdyż  na baby shower mojej  koleżanki po prostu zapomniałam zabrać swój aparat.

 

 
 
http://catchmyparty.com/photos/75838

W stylu eco:


http://catchmyparty.com/vendors/product/lemonade-eco-friendly-garland-recycled-baby

http://blogs.babble.com/being-pregnant/2012/04/21/how-to-have-a-greener-baby-shower/

13 komentarzy:

 1. Bociankowe... A wiesz, że nigdy nie słyszałam takiej nazwy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe, warte przeniesienia na nasz polski grunt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślisz, że się przyjmie? W Polsce całkiem inna mentalność.

   Usuń
 3. Bardzo piękny zwyczaj i uhonorowanie przyszłej mamy. Mógłby przyjąć się u nas zamiast głupkowatego Halloween. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póki co, to tylko Walentynki się przyjęły. Uważasz, że celebrowanie wybuchu II wojny światowej jest słuszne?

   Usuń
  2. Nie ma u nas takiego zwyczaju a szkoda . Jeśli coś jest fajne powinno się przyjąć na naszym gruncie, pozdrawiam

   Usuń
  3. Też tak myżlę, bo to piękna niespodzianka, a wszystkie prezenty i poczęstunek może być składkowy. Wystarczy się umówić. :)

   Usuń
  4. U nas za dużo jest celebracji nieszczęść i przegranych bitew. Znacznie milej byłoby w pięknie udekorowanej scenerii, świętować bociankowe. Ale narobiłabym gadżecików dla przyszłego maluszka!!!

   Usuń
  5. Dobrze mieć taki talent. :)

   Usuń
 4. Piękny zwyczaj ,u nas nie spotkałam się z podobnym ,prezenty dla malucha przynosi się już po jego urodzinach i raczej indywidualnie a nie grupowo ,najczęściej w krótkim czasie po porodzie ,kiedy mama jest jeszcze w słabej formie i musi się zajmować dzieckiem i nie ma czasu ani ochoty na gości.Wspaniały zwyczaj warto by go skopiować .
  Pozdrawiam zachwycona opisana ideą :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Absolutnie się z tobą zgadzam. Musi upłynąć jakiś czas, zanim młoda mama dojdzie do siebie. Pozdrawiam. :)

   Usuń