środa, 29 sierpnia 2012

Indian Summer


   Nie o Idianach będzie, ani o Hindusach. Nie będzie też o tym, że maleńka pomyłka słynego odkrywcy połączyła całkowicie odmienne narody na zawsze. Trudno ich nie zauważyć, bądź co bądź Indie to drugi co do wielkości kraj na świecie pod względem liczby ludności.  O bogatej kulturze też nie napiszę, ani o ich wierzeniach. Wspomnę jedynie. że  Ryszard Kapuściński w "Podróżach z Herodotem" napisał, że jeszcze nikomu nie udało się dokonać "inwentaryzacji" rozlicznych hinduskich bóstw. Ponoć nawet niewielka wioska może posiadać kanon niepowtarzalnych bogów (dewy) i bogiń (dewi). Nie mam ambicji ich wszystkich zliczyć i wymienić, ale wierzcie mi,  nie sposób oderwać oczu od sztukaterii hinduskich świątyń.
Oto  BAPS Shri Swamiarayan Mandir w letniej odsłonie.
Aby zbudować  Mandir zużyto 40 000 ręcznie rzeźbionych elementów, które powstały w Indiach. 
Budowa przypominała składanie gigantycznych puzzli. Większość prac wykonali wolontariusze.

Jedno ujęcie świątyni z uroczą "modelką"6 komentarzy:

 1. Wygląda bajecznie! :) A budowa czegoś tak dużego i misternego, stworzenie takiej ilości elementów to musi być tytaniczna praca...

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj
  Zawsze podziwiałam utalentowanych artystycznie ludzi, którzy przy pomocy rąk tylko i niewielu prostych narzędzi stwarzali cudeńka.
  Miłego weekendu :)
  Ogromny kłopot u Ciebie z tym kodem :( czasem po kilka razy go wpisuję, a każdy kolejny jeszcze bardziej rozmazany:( po co CI to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że mnie o tym informujesz. Sprawa o tyle jest dziwna, że już raz starałam się pozbyć weryfikacji słownej. Może to błąd na blogspocie? Dziwna sprawa, ale sprawdzę to. Pozdrawiam. :)

   Usuń
  2. Jeśli mogę się podłączyć, nie tylko z kodem bywają u Ciebie problemy...

   Nowe posty u Twoich znajomych też aktualizowane z opóźnieniem. Tak samo u Wachmistrza, Pendragona i Ludki - czyli innych blogerów na Blogspocie.

   Ja np. już od wczoraj mam nową notkę, a tu na liście wciąż ta sprzed 4 dni...

   Usuń
  3. Oby tylko cierpliwości starczyło...

   Usuń