Baby shower to impreza typowo kobieca, no chyba, że jesteś całkiem mały, albo to ty będziesz przyszłym tatusiem. Na uroczystość zapraszamy więc: babcie, ciocie, kuzynki, znajome, przyjacióki, koleżanki, albo sąsiadki. Główną ideą spotkania jest chęć podzielenia się macierzyńskimi doświadczeniami oraz ofiarowanie prezentów ciężarnej mamusi, na które składa się wyprawka dla maluszka. Na podarek nadają się więc: ubranka, pieluszki, butelki, smoczki, kocyki, pościel dla dziecka, nosidełko, kojec, huśtawka, przewijak, fotelik samochodowy, łóżeczko, wózek, itp.
Organizacja imprezy spoczywa na przyjaciółkach przyszłej mamy. To one rozsyłają zaproszenia, przygotowują poczęstunek, dekoracje, prezenty i zabawy, które także są związane z tematem przewodnim uroczystości:
-może być to odgadywanie przez uczestniczki konkursu obwodu ciążowego brzuszka, za pomocą szarfy z podziałką lub kolorowej wstążki, a następnie jego mierzenie;
-może być zabawa pt.: " Kto najlepiej zna przyszłą mamę?";
-smakowanie dziecięcych obiadków i deserków - słoiczki nie posiadają etykietek, a zabawa polega na tym, aby rozpoznać smak ich zawartości,
-zdrapki, loterie, bingo, etc. A dla zwycięzców przewidziane są małe upominki.
Na końcu bociankowego przyszli rodzice rozpakowują prezenty, czytają na głos życzenia i dziękują każdemu z osobna za prezent.
Pierwsze baby shower były organizowane już w XIX wieku, wtedy kobiety (głównie w krajach anglosaskich) spotykały się przy popołudniowej herbacie, aby obdarować młodą mamę prezentami najczęściej samodzielnie przygotowanymi i ofiarować jej kilka przydatnych rad na przyszłość. Przyjęcia miały wymiar inicjacyjny, a zaproszone na nie kobiety zabierały ze sobą parasole i to właśnie one stały się symbolem baby shower. Impreza nawiązuje również do bridal shower - przygotowania do zaślubin przyszłej panny młodej. Jak widać w tej kwestii niewiele się zmieniło, bo jak świat światem, doświadczenie i chęć pomocy zawsze jest w cenie i zawsze na czasie.
Poniżej kilka propozycji dekoracji na baby shower znalezionych w internecie. Przyznam się bez bicia, że zwyczajnie zawiodłam, gdyż na baby shower mojej koleżanki po prostu zapomniałam zabrać swój aparat.
Ale za to mam tort, który był na moim baby shower
Bociankowe... A wiesz, że nigdy nie słyszałam takiej nazwy :)
OdpowiedzUsuńPodoba ci się ta nazwa?
UsuńPewnie, sympatyczna jest.
UsuńCiekawe, warte przeniesienia na nasz polski grunt.
OdpowiedzUsuńMyślisz, że się przyjmie? W Polsce całkiem inna mentalność.
UsuńBardzo piękny zwyczaj i uhonorowanie przyszłej mamy. Mógłby przyjąć się u nas zamiast głupkowatego Halloween. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńPóki co, to tylko Walentynki się przyjęły. Uważasz, że celebrowanie wybuchu II wojny światowej jest słuszne?
UsuńNie ma u nas takiego zwyczaju a szkoda . Jeśli coś jest fajne powinno się przyjąć na naszym gruncie, pozdrawiam
UsuńTeż tak myżlę, bo to piękna niespodzianka, a wszystkie prezenty i poczęstunek może być składkowy. Wystarczy się umówić. :)
UsuńU nas za dużo jest celebracji nieszczęść i przegranych bitew. Znacznie milej byłoby w pięknie udekorowanej scenerii, świętować bociankowe. Ale narobiłabym gadżecików dla przyszłego maluszka!!!
UsuńDobrze mieć taki talent. :)
UsuńPiękny zwyczaj ,u nas nie spotkałam się z podobnym ,prezenty dla malucha przynosi się już po jego urodzinach i raczej indywidualnie a nie grupowo ,najczęściej w krótkim czasie po porodzie ,kiedy mama jest jeszcze w słabej formie i musi się zajmować dzieckiem i nie ma czasu ani ochoty na gości.Wspaniały zwyczaj warto by go skopiować .
OdpowiedzUsuńPozdrawiam zachwycona opisana ideą :))
Absolutnie się z tobą zgadzam. Musi upłynąć jakiś czas, zanim młoda mama dojdzie do siebie. Pozdrawiam. :)
Usuń