wtorek, 7 maja 2024

Atlas zbuntowany i filozofia Ayn Rand

 Wyobraźcie sobie, co by się stało, gdyby nagle wybitni naukowcy, artyści i przedsiębiorcy -  ci, co jak mitologiczny Atlas dźwigają ziemski glob i popychają świat do przodu, pod wpływem panującego systemu i decyzji politycznych, zbuntowali się i zwolnili silniki świata? A nawet zechcieli zbudować równoległy świat oparty o własne zasady funkcjonowania - wolnego rynku - swobodnego przepływu dóbr i usług, jasnych zasadach współpracy bez wyzysku. 

Taki scenariusz zaproponowała Ayn Rand w swej wybitnej książce pt.: "Atlas zbuntowany", która wierząc oficjalnym źródłom, w 1991 r. była drugą, najbardziej poczytną książką w Stanach Zjednoczonych, zaraz po Biblii. 



Akcja książki i trzy-częściowego filmu na jej postawie, rozpoczyna się w sytuacji, kiedy w USA szaleje kryzys gospodarczy i rząd próbuje temu zaradzić. Podejmuje jednak decyzje odbierające wolność i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej - prawa i swobody obywatelskie kurczą się, a obowiązki, nakazy oraz ustawy je regulujące, a także biurokracja rozrastają. Nomenklatura się zmienia. 

Główną bohaterką powieści jest Dagny Taggart - współwłaścicielka linii kolejowej. Poznajemy ją w sytuacji, gdy  ratuje rodzinny interes, - odbudowuje zniszczone tory kolejowe i nawiązuje współpracę z innowacyjnym przedsiębiorcą i twórcą nowego stopu metalu - Hankiem  Rearden'em. Ich wizja przyszłości jest spójna. W tym czasie z życia publicznego  zaczynają znikać wpływowi ludzie. Tajemniczym sprawcą ma być John Galt.

 Poglądy Ayn Rand, znanej również jako: Alice O'Connor i Alisa Zinovyevna Rosenbaum - Żydówki rosyjskiego pochodzenia ukształtowały przemiany zachodzące w bolszewickiej Rosji, w tym kolektywizacja i nacjonalizacja własności prywatnej. Po rewolucji jej ojciec właściciel apteki został zdegradowany do zwykłego pracownika. Obserwowała jak nieudolne zarządzanie marnuje dorobek jej rodziny. Ayn Rand ukończyła historię i filozofię na uniwersytecie w Piotrogradzie, a kiedy jako studentka scenopisarstwa otrzymała propozycję wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, skorzystała z niej i nigy już do Rosji nie wróciła. 

Jest znana ze swego libertarianizmu i filozofii obiektywizmu.

Libertarianizm - za PWN,  (fr. libertaire, łac. libertas – wolność) – zbiór doktryn i filozofii politycznych uznających wolność jednostki za nadrzędną wartość. Oznacza to położenie nacisku na swobodę zrzeszania się i podejmowania wszelkich interakcji międzyludzkich. Libertarian łączy niechęć do władzy odgórnej jako konceptu. 

Obiektywim - filozofia zaproponowana przez Ayn Rand zakładająca,  że rzeczywistość istnieje niezależnie od świadomości, człowiek ma z nią bezpośredni kontakt  poprzez percepcję i jest w stanie osiągnąć wiedzę przez formowanie konceptów i induktywną logikę. Właściwym moralnym celem życia ludzkiego jest podążanie za własnym szczęściem (racjonalnym interesem własnym), jedyny systemem społecznym, który jest spójnym z tą moralnością jest kapitalizm oraz idei laissez-faire. Rolą sztuki jest przemiana metafizycznych idei  w fizyczną formę  tj. dzieło sztuki – które człowiek może pojmować i odpowiadać na nie emocjonalnie. 

Sama swoje poglądy zawarła w kilku punktach:

1. Metafizyka - określająca i zajmująca się zagadnieniem bytu,

2. Epistemologia - rozsądek,

3. Etyka - interes własny,

4. Polityka - kapitalizm,

5. Estetyka - uniwersalizm, romantyzm.

Znana jest również z krytyki altruizmu:

"Nauczono ludzi, że największą cnotą nie jest zdobywać, lecz dawać. Nie można jednak dać coś, czego przedtem nie stworzono. Tworzenie poprzedza rozdawanie – inaczej nie byłoby co rozdawać. Potrzeba twórcy poprzedza potrzebę każdego potencjalnego beneficjenta. A jednak uczą nas podziwiać powielacza rozdającego dobra, których nie wyprodukował i stawiać go ponad człowiekiem, który ich przysporzył. Sławimy dobroczynność. Wzruszamy ramionami w obliczu osiągnięć."

Powielała  mit "self-made man'a" - tego, który osiągnął sukces i bogactwo dzięki własnym wysiłkom, w szczególności jeśli rozpoczął swoje życie bez pieniędzy, edukacji i wysokiego statusu społecznego. Jest człowiekiem, który "sam się stworzył".

Czy spotkaliście się już z tą autorką? 

Co myślicie o jej poglądach?


22 komentarze:

  1. Autorki ani książki nie znam, choć okładka nie jest mi obca, ale bardzo przychylam się do jej krytyki altruizmu. Często ludzie chwalący się dobroczynnością rozdają tak naprawdę cos, do czego sami nie przyłożyli ręki.
    Dlaczego niby potępia się ludzi, którzy osiągnęli wiele dzięki wiedzy i ciężkiej pracy, ale niekoniecznie chcą rozdawać wszystko tym, którzy czekają tylko na tzw.pomoc . Tak, są przypadki zdarzeń losowych itp. ale to mimo wszystko są wyjątki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem zdania, że jeżeli ktoś jest zdrowy inie osiągnął wieku emeryyalnego, to powinien pracować. Zbyt daleko idąca polityka socjalna i rozdawnictwo jest przyczyną patologiii. Zbytnia ingerencja państwa , wciąż rosnące podatki, bzdurne przepisy i biurokracja hamują gospodarkę. A od tego zależy nas los, a taki pan polityk prócz makulatury nic nie produkuje. No chyba, że na boku kręci biznesy.

      Usuń
  2. Nie znałam tej autorki, ani nie słyszałam o takim filmie. Ale to musi być bardzo ciekawe zagadnienie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Biorąc pod uwagę to, co się dzieje na świecie bardzo ciekawe. Serdecznie pozdrawiam 🤗

      Usuń
  3. Nie spotkałam się jeszcze z tą autorką. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka wydaje się dość ciężka, ale ja bardzo lubię filozofię, więc postanowiłam się z nią zmierzyć. Pozdrawiam Karolinko!🤗

      Usuń
  4. Gracias por la reseña. Lo tendré en cuenta. Te mando un beso.

    OdpowiedzUsuń
  5. nie pogadamy...
    jakoś do tej pory nie znalazłem czasu na Ayn Rand
    Ameryka to nie Polska, ale sprawdzę kiedy przetłumaczyli jej książkę. Pewnie z 20-letnim opóźnieniem, chciałbym się mylić.
    Polazłbym na skróty słuchając wykładów Bernsteina z Ayn Rand Institute, ale to za duży wysiłek umysłowy-nie znam na tyle amerykańskiego
    no i .... zimna
    Jasiu
    p.s. wybacz, w poprzedniej notce wspomniałaś o "wrażliwym umyśle" J. J. R.. Wyleciała mi szczena, ten "filozof" miał ze sześcioro dzieci, z jakąś służącą(ale to nie takie istotne) i chyba wszystkie oddał do przytułku...
    Umieralność wtedy była wtedy...itd, itd. Także, dobre rady pana J. J. R., jak wychowywać Emilka i wzruszać się nad losem "dzikich ludzi", kiedy samemu jest się dzikusem...on nie miał klasycznego wykształcenia filozoficznego, ale swoją rolę spełnił...
    Chyba będę musiał wrócić z pamięcią o jakieś 15 lat..., albo odnaleźć książki w piwnicznej izbie.
    przepraszam, Twoje bajki czytam z wielkim zainteresowaniem...., także będziemy mogli się fajowo "pokłócić"...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, że nie pogadamy. Gra jest warta świeczki. Lubię teorie, które można zastosować w życiu, które wytyczają cel i kładą nacisk na samorealizację.
      Co to znaczy Ameryka to nie Polska? Co to ma do rzeczy? Ayn Rand doświadczyła początków socjalizmu w Rosji. Ja jej wierzę, bo pamiętam jeszcze PRL. Teoria może nie jest idealna, system socjalny i jakaś umowa społeczna jego dotycząca powinna istnieć, ale powinniśmy przygląć się temu co robią politycy. Rozwój gospodarczy ma sens, bo dzięki temu państwo się bogaci. Ludziom żyje się lepiej.
      Odnośnie Rousseau naprawdę tak uważam. To była krytyka sytuacji polityczno - gospodarczej. Innej rzeczywistości przecież nie znał. Gdzie jego teoria ma zastosowanie? Jak myślał tak postępował. 🤷‍♀️ Czyli brak konsekwencji - teoretyzowanie bez praktyki. Lubię rozmawiać, nie kłócę się. Emilka daje czadu. Potrzebuje wiele uwagi. Pojedziemy szukać bizonów, to się nieco zmęczy. ;)

      Usuń
  6. W j. polskim ta pozycja ukazała się dopiero w 2004 r. Po 47 latach. 20 lat temu to pewnikiem miałem inne zainteresowania, znajomość j. angielskiego na tyle mizerna, żeby się uporać z pewnymi określeniami w j. angielskim. Lepiej szło po niemiecku, a po rosyjsku...
    Dlaczego Ameryka, to nie Polska? Bo pewne książki nigdy nie zostaną(o ile zostaną?) rzetelnie przetłumaczone na j. polski. I tyle.
    Za przykład mogę podać choćby opracowanie Herrnsteina i Murraya "The Bell Curve", łatwy do zapamiętania tytuł, ale ciężki do przełknięcia temat. Bo to był, chyba 1991 rok i polityka poprawności politycznej w Ameryce kwitła...
    Tatarata, J. J. R. był takim wrażliwcem, że swoje pociechy oddawał do sierocińca ze względu na sytuację polityczno- gospodarczą.
    Gdzie jego teoria się przyjęła? Może w Szwajcarii w kwestii referendum, ale chyba raczej ściągnął. Pytanie od kogo. Podobnie kombinował z Polską, ale chyba nie wiedział ilu obywateli ma prawa wyborcze i "zapomniał' zaproponować w jaki sposób liczyć glosy.
    No, ale wracajmy do "ciężkiej książki", która ma ponoć 1200 stron. Zastanawiam się nad jej "Źródłem", może liznę chociaż streszczenie? Ty wierzysz w takie wymysły, jak "umowa społeczna", czy mitologiczny "trójpodział władzy?" Francja przed Rewolucją Antyfrancuską wg nie popularnych historyków i filozofów była krajem świetnie prosperującym...
    Ale, alee nie odbiegajmy od Rand, chociaż ja nie mam na temat jej filozofii żadnej wiedzy. Czy Rand, jako jeszcze Rosjanka miała styczność z nie jaką Kołłontaj, sprawdzę dokładnie nazwisko-to ta od 'połowy szklanki", komunistka...
    Jestem w rozterce między Atlasem zbuntowanym, a Chamem niezbuntowanym Ziemkiewicza-jemu też ogranicza się wolność słowa. Może mu wzrośnie popularność za prześladowanie?
    Jak będziecie w Polsce koniecznie zobaczcie żubronie, bo jest zakaz krzyżówek i czeka ich wymarcie...
    Jasiu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polska ma wiele do zaoferowania. Kiedy rozmawiam z ludźmi, którzy odwiedzają rodzinę, to większość jest zachwycona. Niektórzy już się tam nie widzą. Mówią, że przeszkadza im mentalność. Plany na dziś co do wycieczki się zmieniły. Tak to w życiu bywa, ale co się odwlecze... 😏 "Chama zbuntowanego" pewnie prędzej przeczytasz niż ja swego "pustaka". 🫣 Z ciekawością przyglądam aię temu co w Polsce. "Cham" wydaje się jest pisany dla szarej masy, bo wpływowi Polacy z kolan wstawać nie muszą. Oni nie uzależniają swego być albo nie być od sytuacji w kraju.
      Moja propozycja książkowa
      tj. "Atlas zbuntowany", mieści się w moich zainteresowaniach, nikogo nie zamierzam pouczać, tylko pytam o zdanie i czy ktoś się wcześniej spotkał? Umowa społeczna o której pisałam dotyczyła emerytur i rent. "Źródło" też jest w planach. Wiem, że czasu brak. Każdy jest zajęty, ale audiobooki są dostępne w sieci. Można posłuchać. Nic mi nie wiadomo o znajomości Kołłontaj i Rand.
      wracając do Twego komentarza. Co wyniosłeś z książki Herrnsteina i Murraya "The Bell Curve"?
      Demokracja bezpośrednia sięga starożytnych Aten. Teraz Szwajcarzy mają referendum online. Musi być wysokie zaufanie społeczne, ale też zaangażowanie i świadomość obywatelska.

      Usuń
    2. Wyniosłem to, co przekazał nam stary profesor socjologii, który znał doskonale kilka j. obcych. Najczęściej brał się za tematy kontrowersyjne i ryzykowne-bo to najbardziej pociąga....
      Parę rozdziałów istotnych wg jego widzimisię przetłumaczył i na tapetę weszły tematy związane z rasizmem itp.
      Tytuł książki Z. "Cham niezbuntowany".
      Widać nikt się nie spotkał, ale może trafisz na kogoś, co się spotka? Oby!
      Jasiu

      Usuń
    3. Masz rację, co do "Chama niezbuntowanego". Zawsze to jakieś nowe spojrzenie i propozycje książkowe. Dziękuje za nie. Jeżeli chodzi o pozycje książkowe
      to muszę dokonywać selekcji. Jak wiadomo jest ich cała masa. Poczytałam trochę o Rosseau miał sporo problemów, ale wielu filozofów je miało. Weźmy takiego Nietzsche. Stworzył teorię o nadczłowieku, a sam dostał pomieszania zmysłów. Wiesz, że miał polskie korzenie?

      Usuń
    4. Piszesz, "Polska ma wiele do zaoferowania. Kiedy rozmawiam z ludźmi, którzy odwiedzają rodzinę, to większość jest zachwycona."

      Od około 10 ostatnich lat nasłuchałem się bardzo dużo pozytywnych opinii o Polsce od moich klientów, zamieszkałych w Kanadzie, którzy pojechali tam na wizyty. Co ciekawe, niektórzy byli tak bardzo podbudowani tym, co widzieli w Polsce, że postanowili się tam na stałe przeprowadzić--i nie mówię tutaj o ludziach powracających do kraju na emerytury!

      Nie zapomnę ciekawej historii-najpierw pojechał w odwiedziny do Polski urodzony już w Kanadzie dwudziesto-kilku letni syn, otrzymał tam świetną pracę i po jakimś czasie odwiedziła go mama. Tak się jej podobało, że wkrótce przyjechał jej mąż-i w ciągu roku cała rodzina przeniosła się na stałe do Polski!

      Tą sytuację trochę ochłodziła agresja ZSRR/Rosji (nazwy inne, ale mentalność taka sama) na Ukrainę i z tego powodu sporo rodaków wstrzymało się z wyjazdami. Również nowy rząd w Polsce też lekko ostudził ich zamiary.

      Usuń
    5. "Za przykład mogę podać choćby opracowanie Herrnsteina i Murraya "The Bell Curve", łatwy do zapamiętania tytuł, ale ciężki do przełknięcia temat."

      Książkę "The Bell Curve" nabyłem od razu po jej wydaniu i szybko przeczytałem, bardzo ciekawa, do tej pory ją posiadam. Oczywiście, temat kontrowersyjny, o którym obecnie w ogóle się nie mówi oficjalnie.

      Usuń
  7. Niestety nie znam twórczości autorki... ale to nic straconego. Być może poznam :) Na razie nie wiele mogę powiedzieć oprócz tego, ze to ciekawe zagadnienie. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje Klaudio za odwiedziny i czas poświęcony na przeczytanie. Wiem, że bardzo jesteś zajęta. 🤗

      Usuń
  8. Nie wiem, nie znam się, mam aktualnie przepalone styki 🙃 Za dużo tematów do przekminy wokół. Odpuszczam 🤘✌️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak to? Co się stało? Pozdrawiam serdecznie 🤗

      Usuń
  9. Ayn Rand jest bardzo znana na Zachodzie, jednakże jakoś nigdy się nie interesowałem jej filozofią, chociaż na jej temat coś niecoś czytałem.

    Kilkanaście lat temu, będąc na wakacjach wodno-biwakowych, zacząłem czytać "We the Living" jej autorstwa-ta pozycja była luźno oparta na życiu autorki. Niestety, po przeczytaniu ponad połowy, książka wpadła mi do wody i nigdy nie ukończyłem tej lektury-która nota bene, była całkiem interesująca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawa historia dotycząca książki. :). Była dość ambitną pisarką i ma sporo na swoim koncie. Osiągnęła sukces poniewaž krytykowała komunizm tuż przed i w okresie zimnej wojny. Obecnie pewnie ciężko byłoby jej "wypłynąć".

      Usuń