środa, 31 lipca 2024

Zielone królestwa IV - Ogród barokowy

Ogród barokowy wywodzi się z włoskich ogrodów renesansowych. Do Francji  styl ten przywiózł ze swoich podróży król Karol VIII. Jednak dopiero w XVIIw. pod rządami Ludwika XIV ogród barokowy francuski - jardin à la française - został wyodrębniony jako nowy styl.

Najważniejsze elementy ogrodu barokowego to:

-parter ogrodowy – rabata złożona z niskich kwiatów i traw, otoczona przystrzyżonymi żywopłotami z bukszpanu (buxus sempervirens). Wyróżniamy partery gazonowe (wypełnione równiutko przystrzyżonym trawnikiem), rabatowe i haftowe (wzorowany na orientalnych kobiercach) na tle kolorowego żwirku, piasku bądź mączki ceglanej.

W parterze ogrodowym sadzano kwiaty sezonowe i zmieniano je po przekwitnięciu. Najpopularniejsze były: tulipany, hiacynty, krokusy, szafirki, narcyzy, żonkile, korony cesarskie, aksamitki, lewkonie, nagietki, ostróżki i lwie paszcze.

- gabinet – otoczony przez boskiety mały placyk, na którym znajdują się fontanny lub rzeźby;

- boskiet – partia wysokich drzew znajdujących się z dala od domu. Popularne drzewa to buk, wiąz, cis, dąb, grab, a także kasztanowiec;

-regularność i symetria kompozycji;

- liczne aleje, w tym patte d'Oie -przypominający gęsią stopkę rozwidlenie ogrodowych ścieżek;

- topiary – ozdobnie przystrzyżone krzewy;

- bindażealeje obustronnie obsadzone  drzewami lub pnączami, których pędy splatają się nad drogą.

- budowle ogrodowe - np. belvedere - miejsce stworzone do obserwacji, ale także: baseny i fontanny, zwierzyńce, menażerie oraz pomarańczarnie;

rośliny kubłowe - to rośliny egzotyczne w donicach hodowane w pomarańczarniach i wystawiane na lato do ogrodu. Do roślin kubłowych zaliczano: cytryny, pomarańcze, granaty, mirty, laury, jaśmin, rozmaryn i róże.

Do najsłynniejsze ogrodów barokowych zaliczamy:

 Ogród francuski w Wersalu  


Źródło Pinterest


Wiedeńskie ogrody Belwederu


Źródło: Istock


Letni Ogród w Petersburgu


Źródło Pinterest


Wilanów w Polsce


Źródło Pinterest



***


Przy okazji tych cudownych, reprezentacyjnych ogrodów z prawdziwego zdarzenia zapraszam do mojego ogródka przydomowego na:

Aktualności ogrodowe

Jest połowa lata: dojrzewają pomidory, cukinie i  warzywa korzenne. Ogórki kończą się powoli, ale spróbuję posiać je jeszcze raz. Może jeszcze obrodzą przed zimą?

Pachnie maciejką, spod zielonych parasolów wychylają się nasturcje. Nagietki - małe słoneczka wpatrzone w niebo gubią już nasiona jak półksiężyce. Z tych swojskich kwiatuszków mam jeszcze aksamitki te małe i te całkiem okazałe.



Skrzynia z truskawkami i fasolką szparagową została ogrodzona płotem z siatką, więc króliki odpuściły sobie podgryzanie.

Rozpoczęło się wielkie kwitnienie róż.

Malwy posiałam w zeszłym roku, jednak panowie, którzy kładli siding na jesień chyba je niechcący zdeptali. Została ta jedna jedyna i właśnie sobie teraz zakwitła.


Cały czas swoimi barwami cieszą nas kwiaty jednoroczne w donicach i moje ukochane trawy ozdobne: miskanty i rozplenica japońska.

Najbardziej lubię ich rudawe kłosy jesienią. Pięknie komponują się wtedy z dyniami, które teraz sobie spokojnie rosną. Jeszcze nie jest na nie pora. Jeszcze miesiąc, może dwa...


niedziela, 28 lipca 2024

Bristol Renaissance Fairy

 Dziś chciałabym zaprosić Was do parku tematycznego Renassaince Fairy w Bristol  w stanie Wisconsin. 

 

Po przejściu przez bramy tego zacnego budynku na zdjęciu powyżej, jakby za pomocą magicznego portalu cofamy się w czasie do roku 1574,  prosto w ekscytujący dzień  jarmarku z całym jego dobrodziejstwem i inwentarzem;

- Z grami i zabawami z XVI wieku, 


Tutaj panu zamkniętemu w dybach (zapewne za cięty język) wymierzana jest kara za pomocą pomidorów. Skazany nic jednak sobie z tego nie robi i w najlepsze dogryza rzucającym, dzięki czemu trudniej im go trafić. :)

Karuzela napędzana przez siłę mięśni piratów.

- Sztuką i rzemiosłem, 


- Jedzeniem





Na terenie parku jest kilka scen, na których wystawiane są przedstawienia: począwszy od komedii, poprzez sztukmistrzów i akrobatów, na minstrelach kończąc. 




Bristol Renaissance Fairy jest monarchią pod rządami najaśniejszej pani i jej dworu,




Nie brakuje też szlachetnych rycerzy, którzy mogą się sprawdzić podczas turnieju.



Ale jest to przede wszystkim miejsce, gdzie można wybrać się z rodziną i znajomymi i gdzie można spotkać fanów fantasy, historii, steampunku, a nawet mangi. Przez 9 letnich weekendów niezwykle barwne towarzystwo zjeżdża się do Bristol, aby spędzić czas w baśniowej atmosferze. Każdy dzień ma swój temat i można brać udział w konkursie na najlepszy kostium.




Czarodziej chyba przesadził z eliksirami. Teraz cierpliwie czeka, aż przestaną działać. :)



A może to były grzyby? 🤔




Kogo jeszcze spotkamy na swej drodze?














Wróżki, fauny, elfy...




Wyobraźnia nie zna granic.
Dobrego tygodnia.