Ogród barokowy wywodzi się z włoskich ogrodów renesansowych. Do Francji styl ten przywiózł ze swoich podróży król Karol VIII. Jednak dopiero w XVIIw. pod rządami Ludwika XIV ogród barokowy francuski - jardin à la française - został wyodrębniony jako nowy styl.
Najważniejsze elementy ogrodu barokowego to:
-parter ogrodowy – rabata złożona z niskich kwiatów i traw, otoczona przystrzyżonymi żywopłotami z bukszpanu (buxus sempervirens). Wyróżniamy partery gazonowe (wypełnione równiutko przystrzyżonym trawnikiem), rabatowe i haftowe (wzorowany na orientalnych kobiercach) na tle kolorowego żwirku, piasku bądź mączki ceglanej.
W parterze ogrodowym sadzano kwiaty sezonowe i zmieniano je po przekwitnięciu. Najpopularniejsze były: tulipany, hiacynty, krokusy, szafirki, narcyzy, żonkile, korony cesarskie, aksamitki, lewkonie, nagietki, ostróżki i lwie paszcze.
- gabinet – otoczony przez boskiety mały placyk, na którym znajdują się fontanny lub rzeźby;
- boskiet – partia wysokich drzew znajdujących się z dala od domu. Popularne drzewa to buk, wiąz, cis, dąb, grab, a także kasztanowiec;
-regularność i symetria kompozycji;
- liczne aleje, w tym patte d'Oie -przypominający gęsią stopkę rozwidlenie ogrodowych ścieżek;
- topiary – ozdobnie przystrzyżone krzewy;
- bindaże - aleje obustronnie obsadzone drzewami lub pnączami, których pędy splatają się nad drogą.
- budowle ogrodowe - np. belvedere - miejsce stworzone do obserwacji, ale także: baseny i fontanny, zwierzyńce, menażerie oraz pomarańczarnie;
- rośliny kubłowe - to rośliny egzotyczne w donicach hodowane w pomarańczarniach i wystawiane na lato do ogrodu. Do roślin kubłowych zaliczano: cytryny, pomarańcze, granaty, mirty, laury, jaśmin, rozmaryn i róże.
Do najsłynniejsze ogrodów barokowych zaliczamy:
Ogród francuski w Wersalu
Źródło Pinterest
Wiedeńskie ogrody Belwederu
Źródło: Istock
Letni Ogród w Petersburgu
Aktualności ogrodowe
Jest połowa lata: dojrzewają pomidory, cukinie i warzywa korzenne. Ogórki kończą się powoli, ale spróbuję posiać je jeszcze raz. Może jeszcze obrodzą przed zimą?
Pachnie maciejką, spod zielonych parasolów wychylają się nasturcje. Nagietki - małe słoneczka wpatrzone w niebo gubią już nasiona jak półksiężyce. Z tych swojskich kwiatuszków mam jeszcze aksamitki te małe i te całkiem okazałe.
Skrzynia z truskawkami i fasolką szparagową została ogrodzona płotem z siatką, więc króliki odpuściły sobie podgryzanie.
Rozpoczęło się wielkie kwitnienie róż.
Malwy posiałam w zeszłym roku, jednak panowie, którzy kładli siding na jesień chyba je niechcący zdeptali. Została ta jedna jedyna i właśnie sobie teraz zakwitła.
Cały czas swoimi barwami cieszą nas kwiaty jednoroczne w donicach i moje ukochane trawy ozdobne: miskanty i rozplenica japońska.
Najbardziej lubię ich rudawe kłosy jesienią. Pięknie komponują się wtedy z dyniami, które teraz sobie spokojnie rosną. Jeszcze nie jest na nie pora. Jeszcze miesiąc, może dwa...