czwartek, 25 kwietnia 2024

Zielone królestwa - Sztuka ogrodowa cz.I (Biblia i mitoligia)

Witam serdecznie i od razu zapraszam na spacer oraz historię, która przyszła do mnie nieoczekiwanie, a którą chciałabym się z Wami podzielić.
Wędrujemy wzdłuż Fox River: od parkingu przy Fabyan Mill Forest Preserve ścieżką rowerową na północ.



I to jest właśnie ten młyn - wiatrak. Zbudowano go pomiędzy 1850 - 1860r. i rzeczywiście wyrabiano w nim mąkę, aż do roku 1914, kiedy to właściciele ziemscy Nelle i George Fabyan nabyli go i postawili na terenie swej posiadłości na brzegu rzeki.







Most kolejowy w remoncie.





Dzięciołek :)


Na brzegu tego dopływu widać piaskowiec jaki wydobywano na tym terenie i z którego zbudowane są niektóre domy.


Proszę jaka modelka - czapla siwa. 




A tu rzeźba ze starych turbin z tamy.

Rzeźb ci u nas dostatek.



Nawet nie sądziłam że spotkam na swej drodze takie urocze podwórko.




O tu właśnie widać ten piaskowiec na elewacji domu.


Ostatnio znalazłam informację, że najstarszą ze sztuk była/jest sztuka zakładania i pielęgnacji ogrodu - ponieważ pierwszym ogrodem był raj. Nie szkodzi, że nie wiadomo gdzie dokładnie się znajnował i czy istniał naprawdę. Istnotne było zakorzenione w wielu kulturach wyobrażenie o nim. Gdziekolwiek byśmy się znaleźliśmy jak świat długi i szeroki, ogród był i jest enklawą harmonii, piękna i spokoju.

Staroperskie słowo "pairidaeza" z którego wywodzi się słowo "paradise" oznacza ogród otoczony murem. Wierząc biblijnym opisom, raj został stworzony przez Boga (który był pierwszym jego projektantem) w Edenie, krainie położonej ptawdopodobnie w Mezopotamii lub pólnocno-zachodniej Persji. Na terenie rajskiego ogrodu płynęła rzeka, która dzieliła go na cztery części. Te rzeczne odnogi to: Piszon, Gichon, Chiddekel (Tygrys) i Eufrat. Według legendy rzekami tymi płynęły: woda, wino, miód i mleko. Ogród otaczał mur z bramą zwróconą na wschód, której strzegł archanioł Uriel „z ognistym mieczem w dłoni”.

Do innych mitycznych ogrodów można zaliczyć:

Ogród Hesperyd – piękny mityczny ogród u podnóża gór Atlas  zamieszkały przez nimfy zachodu słońca- Hesperydy. Rosła w nim jabłoń ze złotymi jabłkami, którą otrzymała Hera od boginii ziemi Gai.  Miejsca tego pilnował przerażający smok o stu głowach – Ladon. Do ogrodu można było wejść wyłącznie o zachodzie słońca.

Gaj Dodony - gaj, w którym rosły święte dęby i znajdowała się wyrocznia Rei. Wyrocznia ta przemawiała limerykami.

Czy znacie jakieś mitologiczne, bądź legendarne ogrody, o które mogłabym uzupełnić tę notatkę?

Zapraszam na kolejny wpis dotyczący starożytnych ogrodów już za kilka dni.

Do miłego!

Aktualnie w  moim ogrodzie kwitną:




wtorek, 23 kwietnia 2024

Podróże lalki

 Czterdziestoletni Franz Kafka (1883-1924), który nigdy się nie ożenił i nigdy nie miał dzieci, spacerował kiedyś po berlińskim parku. Spotkał tam dziewczynkę, która płakała, ponieważ zgubiła swoją ulubioną lalkę. Razem z Kafką bezskutecznie poszukiwali lalki. W końcu pisarz powiedział jej, żeby  wróciła następnego dnia, być może wtedy lalka się znajdzie?  Kolejnego dnia poszukiwania również zakończyły się fiaskiem. Kafka dał wtedy dziewczynce list „napisany” przez lalkę, w którym napisał: „Proszę, nie płacz. Wybrałam się w podróż, żeby zobaczyć świat. Napiszę ci o moich przygodach.” Tak rozpoczęła się historia, która trwała do końca życia autora "Procesu". Podczas spotkań z dziewczynką, Kafka czytał jej listy lalki, starannie zapisane przygodami i rozmowami, które dziewczynce bardzo się podobały. W jednym z listów lalka wspominała, że wróci. W końcu Kafka przywiózł jej inną zakupioną przez siebie lalkę. „Ona wcale nie przypomina mojej lalki” – stwierdziła zaskoczona dziewczynka. Wtedy Kafka wręczył jej kolejny list, w którym "lalka napisała": „moje podróże mnie zmieniły”. Dziewczynka przytuliła nową lalkę i szczęśliwa zabrała ją do domu.. Wiele lat później dorosła już dziewczynka znalazła wewnątrz lalki list. W maleńkim liście podpisanym przez Kafkę napisano: „Wszystko, co kochasz, prawdopodobnie zostanie utracone, ale ostatecznie miłość powróci w inny sposób”.

Ten epizod z życia Franza Kafki został opisany przez Gerda Schneidera w książce pt.: "Lalka Kafki".

Myślę, że bezinteresowność (na przykład anonimowa pomoc) jest niezwykła i zachwycająca, bo jest rzadka. A jeśli coś nie jest pospolite, to jego wartość jest dużo większa... 

Zapraszam na kolejne spacery po okolicy...



Dom, czy domek dla lalek?


Charakterystyczne iglo przy restauracjach to pamiątka po ostatniej pandemii.


Tutaj "Ciągle pada"... :)







Czy u Was też są budki na książki? Korzystacie?


Najlepiej zbytnio się nie przywiązywać. Nawet prezydenci i generałowie mogą wylądować  na bruku 🤷‍♀️




 Aby do zimnych ogrodników... 

Zimni ogrodnicy to według tradycji: św. Pankracy (wspomnienie 12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a zimna Zośka – św. Zofia (15 maja). Inny patron tego samego dnia, to święty Izydor, również utrwalony w tradycji ludowej z powodu bycia rolnikiem. Niby nic takiego - zwykłe porzekadło, ale ogrodnicy wiedzą, że sadzenie ciepłolubnych roślin, najlepiej zorganizować w połowie maja.
Do miłego!

piątek, 19 kwietnia 2024

Cyrk

 Kiedy byliście ostatnio w cyrku? Ja byłam ostatno i chciałam się z Wami podzielić wrażeniami.

Od tamtej pory nie zmieniło się zbyt wiele, ale to, co uległo zmianie, to na pewno podejście do zwierząt.

W 2017 roku stan Illinois i Nowy Jork, jako jedne z pierwszych, zakazały wykorzystywania słoni w programach objazdowych. Od tego czasu aktywiści wywalczyli wolne od zwierząt przedstawienia również w innych stanach. Także na arenie żadne zwierzątko nie było męczone, ani bite w czasie przedstawienia.

Dziś właściciele cyrków szukają innych rozrywek. Ten odwiedzony przeze mnie skupił się na oświetleniu laserowym, trójwymiarowych obrazach i wodnej oprawie, t.j. fontannach wodnych na scenie. Zupełnie nie wiem jak to działa, ale w pewnym momencie część sceny podniosła się i zaczęła tryskać z niej woda. 



Wystąpili żąglerzy, akrobaci, były skecze klauna. 
















 Było też strzelanie do żywej tarczy...




Występy najbardziej przeżywaly  oczywiście dzieci. Niektóre nawet próbowały naśladować cyrkowców.
Ale myślę, że i dorosłym atmosfera udzieliła się.


A Wy? Lubicie sztukę cyrkową? Kiedy ostatnio byliście w cyrku? Jakie macie wspomnienia z nim związane?

wtorek, 16 kwietnia 2024

Tulipanowe ogrody

 Dziś bardzo wiosenny, lekki wpis, obejmujący kolejny obszar moich zainteresować, jakim są  tematy ogrodnicze. Chciałabym pokazać co mi się podoba i co sama robię w ogrodzie. Ostatnie dni były bardzo ciepłe, więc działałam: plewiłam, przesadzałam i siałam. Efekty bądą widoczne za kilka tygodni. Planowałam pojechać na farmę, ale okazało się, że otwierają ją do publicznego zwiedzania dopiero za tydzień. Także dziś garść ciekawostek i dwa odwiedzone, ukwiecone ogrody.

Tulipany pochodzą z Iranu, Afganistanu i Kazachstanu. Handlarze, dyplomaci i podróżnicy przywozili tulipanowe cebulki z Turcji, gdzie sułtani przyozdabiali nimi turbany. W języku perskim te tradycyjne nakrycia głowy nazywano tulipanami. Stąd też tulipan wziął swoją nazwę.


Mimo, iż rośliny pochodzą z Bliskiego Wschodu i Azji, to najbardziej kojarzą się nam z  Holandią, która jest dziś potentatem w uprawie tych kwiatów. W XVII wieku Republikę Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Holandii ogarnęło szaleństwo zwane tulipomanią. Cebulki tych roślin były bardzo cenne i stały się po raz pierwszy w historii towarem spekulacyjnym. Jedna cebulka była warta nawet tyle, co dom nad kanałem w Amsterdamie.

Pod koniec XVI wieku, kiedy sadzonki tulipanów coraz częściej trafiały do Holandii, Holendrzy zaczęli eksperymentować i sadzić je w w domach i przydomowych ogródkach. Niezwykła popularność roślin przyczyniła się do zwiększenia wydajności ich upraw. Dodatkowo okazało się, że strefa przybrzeżna Holandii, klimat i jej piaszczyste gleby z dobrym drenażem są korzystne dla  uprawy tych roślin.

Obecnie Holandia co roku produkuje 1,2 miliarda cebulek tulipanów! To znaczy, że kraj ten  mógłby obdarować  takim prezentem co piątego człowieka na ziemi!

Wręczanie tulipanów w XVI wieku oznaczało bogactwo. W czasach starożytnych na Bliskim Wschodzie były symbolem dostatku. Obecnie są symbolem wiosny, odnowy i piękna. 

Podobno kolor wręczanego tulipana ma znaczenie: biały oznacza niewinność, czerwony - miłość, żołty - radość. Tulipany są wielobarwne: od białych, aż po czarne (zwykle są to bardzo ciemne kolory purpury). Do najcenniejszych należy poszukiwana przez kolekcjonerów odmiana Queen of the Night.

Tulipany botaniczne to odmiany najbliższe swoim dzikim przodkom. Są mniejsze i charakteryzują się większą odpornością na trudne warunki.



Niezwykle ciekawe są też tulipany zmieniające kolor. Odmiana Blumex początkowo ma pomarańczowo- żółte płatki, by pod koniec kwitnienia zmienić je w fioletowe. Odmiana Mystick van Ejk zaczyna kwitnienie jako żółta, by zakończyć je jako pomarańczowa lub czerwona.


Tulipany w kulturze:

-Artyści tacy jak Jan Brueghel Starszy i Ambrosius Bosschaert tworzyli skomplikowane kompozycje z tulipanami, co odzwierciedlało ówczesną fascynację tymi kwiatami, 


Jan Brueghel Starszy - Bukiet tulipanów


Ambrousius Bosschaert - Martwa natura

- W literaturze, a w szczególności w poezji, były symbolem miłości, pasjii i piękna. 

- W historii Imperium Osmańskiego Era Tulipanów to czas prosperity i bogactwa.

- Nie tylko w Holandii, ale na całym świecie organizuje się Festiwale Tulipanów.

Poniżej pierwszy z ogrodów, który chciałabym Wam przedstawić. Ludzie zatrzymują się przy nim, aby zrobić sobie zdjęcia. Przyciąga ich niespotykana liczba tulipanówów w prywatnym przydomowym ogródku.



Drugi ogród, o którym chce dziś wspomnieć to: ogród zatopiony znajdujący się w Philips Park w Aurora, IL. Co roku na jesień obsadza się go, bagatela, 10 000 tulipanowych cebul, tak by zakwitły na wiosnę. Projektantem ogrodu był Ray C. Moses, którego ojciec specjalizował się w formalnych ogrodach angielskich, a który przekazał mu swoją wiedzę. Zaprojektowany w 1930 r. powstał w okresie wielkiej recesji w  ramach programu WPA  (kiedy to w latach 1935 - 1943 zatrudniano osoby poszukujące zatrudnienia do prac publicznych, aby zmniejszyć bezrobocie).  

Ogród zatopiony (sunken garden) polega na tym, że tworząc zagłębienia lub jedno większe zagłębienie w krajobrazie, powstaje obszar, w których gromadzi się woda i korzystne  warunki do wzrostu. Dzięki temu powstaje sprzyjający roślinom mikroklimat.