piątek, 29 marca 2024
Zmartwychwstanie
wtorek, 26 marca 2024
Wieś jak malowana, "Chłopi", tradycje i jaja.
Dziś chciałabym Was zaprosić na seans z Margaritą 🍹📽, na film zrealizowany przez studio BreakThrue Films w technice animacji malarskiej na podstawie powieści Władysława Reymonta "Chłopi". Przed kinem skwapliwie przeczytałam materiały promujące i zainteresowaniem obejrzałam dzieła sztuki które stały się inspiracją dla tego obrazu.
Zdaję sobie sprawę, że większość zainteresowanych już chyba widziała. Jednak mi dopiero teraz udało się zobaczyć tych cudnych, kolorowych, targanych namiętnościami "The Peasants". I jestem bardzo dumna, bo obejrzałam film polski w amerykańskim kinie w oryginalnym języku (napisy angielskie).
Ale do rzeczy. Ekranizacja "Chłopów" w reżyserii DK Welchman oraz Hugh Welchmana bardzo mi się podobała. Na uwagę zasługują role: Kamili Urzędowskiej jako Jagny, Roberta Gulaczyka (Antka Boryny), Mirosława Baki (Macieja Boryny), Sonii Mietielicy jako Hanki, Ewy Kasprzyk (matki Jagny) oraz mojej ulubionej postaci Jagustynki ( w tej roli Dorota Stalińska). Mogłabym jeszcze długo rozprawiać o pięknie natury, o folklorze, etyce i o wartościach gromady zamieszkującej wieś Lipce, ale wielu już o tym pisało... Jestem jednak pewna, że te obrazy długo ze mną zostaną...
A jeśli chodzi o obyczaje i aby tradycji stało się zadość...
*
"Na samym początku było jajo. Nic więcej. Jajo? Jak wielkie? Mniejsze niż kropla wody. Nie większe niż ziarnko piasku. A wokół nic. Cisza, pustka, bezruch, mrok. Nie istniał żaden dźwięk ani słowo. Nie było światła, kolorów ani kształtów, które znasz. Nie było dni. Nie było nocy. Jajo? Tak. Pozwól, powtórzę raz jeszcze. Na samym początku nie było nic. Cisza, pustka, bezruch, mrok. Nie mijał czas. Nie było nic. Tylko jajo. Jajo wirowało. A wewnątrz jaja kryła się każda rzecz. Doliny i wzgórza sosnowe. Stwórca dolin i wzgórz sosnowych. Wszystkie siedem mórz. Setki milionów gwiazd. Muzyka, której nikt nigdy nie słyszał. I źródła wszelkich wód. Rośliny, zwierzęta, ludzie i królestwa. Wszystko, co kiedykolwiek widziałeś, co kiedykolwiek zobaczysz... było w tym jaju. Powiesz, że to niemożliwe? A przecież wszystko bierze swój początek z drobiny. Spójrz na pisklę. Wykluło się z kruchej skorupy, wyjrzało z gniazda. Nim się spostrzeżesz, skrzydłami zagarniać będzie chmury. Spójrz na drzewo. Korzeniami sięga w głąb ziemi gałęziami chwyta niebo, a wyrosło z niesionego przez wiatr nasionka. Spójrz na siebie. Ty także, czyś duży, czy mały, byłeś na początku mniejszy od najmniejszego z ziarenek. Świat podobnie. Wziął swój początek z jaja." (Łukasz Wierzbicki, Drzewo Mity słowiańskie i inne opowieści)
Spodobała mi się ta słowiańska kosmogonia, więc chciałam ją tutaj umieścić, choćby nawet dlatego, że omija odwieczne pytanie: Co było na początku jajko, czy kura? Jak się okazuje kosmiczne jajo było obecne w obrzędowości większości kultur na świecie i jako zalążek nowego życia jest związane z odrodzeniem. Nic więc dziwnego, że stało się też symbolem zmartwychwstania Chrystusa w chrześcijaństwie.
Najstarsze zdobione jaja pochodzą z Asyrii, w Egipcie motywem zdobniczym był często skarabeusz, w Sudanie zapisywano fragmenty Koranu, w Chinach ozdabiano kwiatami, w Australii rdzenni mieszkańcy rzeźbili strusie jaja.
Które wielkanocne tradycje obchodzi się w Waszych rodzinach? Które obyczaje pamiętacie z przeszłości, a które są nowe? Jak przygotowujecie się do świąt? Kto z Was i w jaki sposób ozdabia pisanki?
czwartek, 21 marca 2024
Mój pies Artur
Dziś chciałabym Was zaprosić na seans z Margaritą 🍹📽, na film, na który można się wybrać całą rodziną, zwłaszcza, że wielu uczniów rozpoczyna w najbliższym czasie świąteczną przerwę. "Arthur the King" -"Mój pies Artur" opowiada o drużynie składającej się z czterech osób, która bierze udział w Mistrzostwach Świata w Rajdach Przygodowych i jak doszło do tego, że wzięli w nich udział. Sam start to przecież wisienka na torcie, a poprzedza go szereg przygotowań. Do przebycia jest aż 700 km w ciągu 10 dni przez dzikie tereny Dominikany. Wyścig składa się z kilku etapów, na uczestników czeka: wspinaczka, odcinek, który mają przebyć pieszo, rowerem i kajakiem.
Przyznam, że determinacja, odwaga i konsekwencja kapitana drużyny jest bardzo motywująca. Duże wrażenie zrobiła na mnie przeprawa tyrolką z rowerami na plecach nad karaibską dżunglą. Mimo wielu brawurowych akcji całe szow skradł nie kto inny jak kundelek, który przyplątał się do naszych śmiałków na trasie, a który w wielu przypadkach ratował im skórę. Końcówki filmu tradycyjnie nie zdradzę, no może tylko tyle, że jest bardzo, bardzo wzruszająca, a scenariusz napisano na podstawie książki i prawdziwej historii. Do kina przygotujcie chusteczki.
Ta historia przypomniała mi również inne filmy o wielkich filmowych przyjaźniach. Potraficie je wymienić?
wtorek, 19 marca 2024
Poza porządek Kolejne 12 życiowych zasad
Lubię wracać do inspirujących książek i ponieważ napisałam o "12 życiowych zasadach" Jordana B. Petersona, to napiszę również o wydanej w 2021 kontynuacji i kolejnych zasadach lub wskazówkach, które można rozważyć i ewentualnie zastosować w swoim życiu.
1. Nie umniejszaj pochopnie wartości instytucji społecznych oraz twórczych osiągnięć.
-Dziedziczymy po przodkach szereg wartości, schematów oraz możliwości - to oczywiste, lecz mimo zmian pokoleniowych i rozwoju technologicznego nie powinniśmy odrzucać poprzednich osiągnięć, które dla niektórych działają.
Dobrym przykładem może być poczta zastępowana w wielu przypadkach przez internet, maile i inne komunikatory.
2. Wyobraź sobie, kim mógłbyś być, a następnie wytrwale do tego dąż.
-Stawianie sobie ambitnych celów i droga do ich osiągnięcia, sprawia, że zmierzając ku celom zwiększamy potencjał i doskonalimy zdolności stając się mistrzami w danej dziedzinie.
3. Nie ukrywaj niechcianych spraw we mgle.
-Ukrywanie niechcianych emocji powoduje, iż ignorujemy sygnały ostrzegawcze i działamy przeciwko sobie, więc dla higieny psychicznej warto zauważyć swoje reakcje i pozwolić sobie na ich odczuwanie.
4. Zauważ, że szansa pojawia się tam, gdzie zrzeczono się odpowiedzialności.
-Pojawiające się życiowe wyzwania, nieuchronne zmiany, rozwój technologii na ogół kojarzą nam się ze zwiekszeniem nauki i pracy. Tam gdzie jedni widzą piętrzące się trudności, inni zauważają potencjał.
5. Jeśli czegoś nienawidzisz - nie rób tego.
-Jeśli robisz coś, czego szczerze niecierpisz, bo na przykład zmusiły Cię do tego okoliczności, to rób to jak najkrócej i zainwestuj "zaoszczędzony czas" w to, by trafić na odpowiednią ścieżkę. Jednym słowem Peterson zachęca, aby "brać się z życiem za bary" i dążyć do zmian.
6. Porzuć ideologię.
-Ideologie tworzą podziały i odsuwają jednostkową odpowiedzialność za własny los, przerzucając ją na jakiegoś lidera lub przeciwnie - wyimaginowanego wroga.
7. Pracuj tak ciężko, jak to tylko możliwe - przynajmniej nad jedną rzeczą - I sprawdź, co się stanie.
-Podejmowanie ciągłego wysiłku, by pracować na granicy kompetencji i nieustannie się rozwijać oraz/lub szukać nowych źródeł zarobkowania.
8. Spróbuj uczynić jedno pomieszczenie w Twoim domu możliwie najpiękniejszym.
-Bałagan sprzyja dekoncentracji. Po pierwsze posprzątaj, po drugie spraw, żeby wnętrze Twojego domu było dla Ciebie przytulne i pobudzało do kreatywności.
9. Jeśli dawne wspomnienia nie przestają Cię dręczyć, przemyśl je dokładnie i przelej wszystko na papier.
-Journaling sprawia, że porządkujesz swoje wspomnienia i myśli. Spisywanie swoich przeżyć daje szerszą perspektywę i pozwala wyciągnąć wnioski.
10. Pamiętaj, by regularnie pielęgnować romantyzm w swoim związku.
-Ludzie i relacje w związkach się zmieniają. Na początku uczucia bywają bardzo intensywne, ale z czasem słabną. Pielęgnowanie uczuć to inwestycja na przyszłość. Zaufanie i bezpieczny dom mają nieocenioną wartość.
11. Nie pozwól, by owładnęły Tobą poczucie urazy, zakłamanie i arogancja.
-Często większą uwagę przywiązujemy niestety do negatywnych zdarzeń. A przecież wiele zależy od osobistego nastawienia. Jeśli nie utkniesz w zgorzknieniu lub marazmie, może się okazać, że jest przed Tobą wiele możliwości
12. Bądź wdzięczny pomimo cierpienia.
-Często nie doświadczając braku jakiegoś zjawiska, nie doceniamy jak wiele ono znaczy.
Które punkty co Ciebie przemawiają i dlaczego?
czwartek, 14 marca 2024
17 marca - St. Patrick's Day
17 marca USA obchodzi irlandzkie święto Saint Patrick's Day - patrona Irlandii Świętego Patryka. Z tej okazji organizowane są liczne imprezy i tradycyjne parady. W miastach, w których istnieje liczna społeczność irlandzka parady gromadzą sporą publiczność. Paradują organizacje, lokalne biznesy pochodzenia irlandzkiego, a także tradycyjni tancerze i muzycy.
W Chicago z okazji Saint Patrick's Day od lat 60-tych władze miasta zezwalają na barwienie rzeki Chicago na jaskrawy zielony kolor. Barwnik, jak zapewniają organizatorzy jest ekologiczny.
poniedziałek, 11 marca 2024
Oscary 10 marca 2024
Byłam pewna, że Oscary zdominują dzisiejsze serwisy informacyjne. Będziemy komentować pracę artystów, ich wkład w rozwój kinematografii i kultury. Podziwiać przebieg gali, wystąpienia twórców i stroje. Na zdjęciach docenieni artyści będą lać łzy wzruszenia, dziekować i gratulować. Gala, na której przyznawane są od 1929 roku przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) Oscary, jest też wykorzystywana przez tam obecnych do zamanifestowania swoich poglądów odnośnie sytuacji geopolitycznej oraz okazją, by zostać zauważonym. W tym roku prowadzącym był Jimmy Kimmel, w związku z czym nie obyło się bez żartów, które jednych rozbawiły, a drugich wprawiły w zażenowanie. Kontrowersje wzbudził też John Cena, który w negliżu z kopertą przykrywającą przyrodzenie wszedł na scenę by odczytać, kto otrzyma nagrodę za kostiumy.
A o to lista zwycięzców w najważnieszych kategoriach:
-Najlepszy film: "Oppenheimer",
-Najlepszy reżyser: Christopher Nolan,
-Najlepsza rola męska pierwszoplanowa: Cillian Murphy,
-Najlepsza rola męska drugoplanowa:
Robert Downey Jr,
W sumie 7 statuetek dla filmu "Oppenheimer" (w tym jeszcze za zdjęcia, montaż i muzykę oryginalną).
-Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Emma Stone
I w sumie 4 statuetki dla "Biednych istot"; w tym za kostiumy, scenografię i charakteryzację.
-Najlepsza rola drugoplanowa dla aktorki Da'Vine Joy Randolph za "Przesilenie zimowe".
-Polski akcent to polsko-brytyjska koprodukcja "Strefa wpływów" o rodzinie Rudolfa Hössa, komendanta z Auschwitz-Birkenau, który otrzymał 2 statuetki za najlepszy film międzynarodowy i dźwięk.
-Scenariusz oryginalny "Anatomia upadku" – Justine Triet, Artur Harari – Oscar",
-Scenariusz adaptowany: "American Fiction",
-"Barbie" za najlepszą piosenkę.
-"20 Days in Mariupol" -najlepszy film dokumentalny.
-"The Last Repair Shop" – Ben Proudfoot i Kris Bowers – Oscar - najlepszy film krótkometrażowy dokumentalny.
-Film animowany: "Chłopiec i czapla"
-Efekty specjalne: "Godzilla Minus One"
-Film krótkometrażowy "The Wonderful Story of Henry Sugar"
-Film animowany krótkometrażowy: "War is Over".
Ten rok obfitował w naprawdę dobre filmy i kreacje filmowe. Uważam, że nagrody dla artystów są w pełni zasłużone. Natomiast niepokoją mnie tendencje jakie się pojawiają. Wydaje mi się, że wezwanie do pokokoju pokojowego zażegnania konfliktów powinno być oczywiste. Jak wiadomo Hollywood to mekka filmowców, dyktuje trendy, wskazuje w jaką stronę będzie rozwijało się kino i ludzka wyobraźnia.
czwartek, 7 marca 2024
Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn
Z okazji 8 marca i Dnia Kobiet postanowiłam napisać coś w temacie. W tym roku nie będzie o kobietach naukowcach, noblistkach czy władczyniach. W tym roku będzie o najbardziej wpływowych kobietach w świecie zachodnim. Niedawno "Forbes" zaprezentował swój coroczny ranking najpotężniejszych kobiet na świecie. Na samym szczycie listy znalazły się liderki polityczne z Europy i USA oraz kobiety biznesu, ale w pierwszej dziesiątce jest również słynna piosenkarka i miliarderka. Przy tworzeniu rankingu Forbes wziął pod uwagę cztery kryteria: finanse, obecność w mediach, wpływ oraz obszar działalności. Tak wygląda pierwsza dziesiątka rankingu:
1.Ursula von der Leyen - przewodnicząca Komisji Europejskiej
2. Christine Lagarde - prezeska Europejskiego Banku Centralnego
3. Kamala Harris - wiceprezydentka USA,
4. Giorgia Meloni - pani premier Włoch,
5. Taylor Swift - amerykańska piosenkarka, artystka, miliarderka,
6. Karen Lynch - dyrektorka generalna (CEO) firmy medycznej CVS Health,
7. Jane Fraser - dyrektorka generalna (CEO) grupy bankowej Citigroup,
8. Abigail Johnson - dyrektorka generalna (CEO) firmy finansowej Fidelity, miliarderka,
9. Mary Barra - dyrektorka generalna (CEO) firmy motoryzacyjnej General Motors,
10. Melinda Gates - co-prezeska Bill & Melinda Gates Foundation, miliarderka.
Jak widać wśród wielu kobiet świata polityki i finansów, pojawiła się też 34 -letnia piosenkarka z USA - Taylor Swift. Już w wieku 10 lat wiedziała, że chce występować na scenie. W wieku 12 lat została tekściarką na etacie. Swift zaczynała od muzyki country, obecnie jest wykonawczynią muzyki pop i indie rock i ponieważ spotykała się z wieloma postaciam szowbiznesu jej fani w tekstach doszukują się pikantnych szczegółów na temat jej związków.