niedziela, 19 maja 2013

Senne majaki i szklane domy

Choć możliwości jest wiele, a pole do popisu zazwyczaj długie i szerokie, to niekiedy trudno jest  się tak od razu porozumieć z drugim człowiekiem.  Zrozumieć go, zwłaszcza kiedy wcale nie zamierza poruszać się utarymi szlakami, lecz poszukiwać nowatorskich rozwiązań i form ekspresji, to wielkie wyzwanie.  Ciekawa jestem czy odważylibyście się zinterpretować te prace?

 Wystawę sztuki nowoczesnej można podziwiać w galerii, która znana jest pod nazwą McCormick House. Posiadłość była zaprojektowana przez wybitnego architekta, przedstawiciela modernizmu i autora słów "less is more" - mniej znaczy więcej oraz  "God is in the details" - Bóg tkwi w
szczegółach.
 Minimalizm i prostota wzornictwa, ograniczenie detali na rzecz jakości materiału i wykonania dopiero dziś święcą triumfy.  Oczywiście wszystko to rzecz gustu, czasem jednak czyjeś pomysły wybiegają w przyszłość i dopiero następne pokolenia będą w stanie je docenić.
O Ludvigu Mies van der Rohe i jego szklanych domach warto poczytać < tutaj>

10 komentarzy:

 1. Minimalizm to kierunek bliski memu charakterowi. Choć nie znam się za bardzo na malarstwie, to staram się je rozumieć emocjami, jakie we mnie wzbudzają. Pierwszy obraz od góry, to jakby widok z lotu ptaka na nasz kolorowy, choć nieco pogmatwany świat. Obrazy z geometrycznymi motywami symbolizują dla mnie próbę uporządkowania pojedynczych elementów w harmonijną całość. Bardzo ciekawe jest to muzeum, dziękuję, że mogłam razem z Tobą je "pozwiedzać". Pozdrawiam gorąco:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa interpretacja. :) Umyślnie zestawiłam różne nurty w sztuce. Chodziło o to, aby podkreślić heroiczną próbę jaką człowiek podejmuje, aby uporządkować swą rzeczywistość i sprawić, aby świat stał się bardziej przyjazny. Dziękuję i pozdrawiam. :)

   Usuń
 2. Nowoczesne malarstwo mnie nie pasjonuje. Mogłabym popatrzeć chętnie na ten pierwszy, bo kolory, to energia i to jakoś odbieram. Niektóre w/g mnie nawet nie są sztuką. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielu ludzi sądzi, że malarstwo skończyło się na ekspresjoniźmie, ale może prawda jest taka, że nie starają się poznać i nie są otwarci na nowe?

   Usuń
 3. Rewelacyjne prezentacje, podziwiam, jak się wydaje, nieograniczoną wyobraźnię twórców:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przekraczanie granic jest dla wielu bodźcem do rozwoju. Pozdrawiam również!

   Usuń
 4. A skąd ten dziwaczny pomysł, że można się porozumieć?
  Pozdrawiam z krainy Loch Ness :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież napisałam, że nie jest to łatwe zadanie. Odpozdrawiam. :)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie za opinię i zapraszam ponownie. :)

   Usuń